„Susitvarkyk“ projekto autorė Toma Šokelė kasdien savo socialinių tinklų paskyrose dalinasi pačiais naudingiausiais patarimais apie namų švarą, priežiūrą, daiktų organizavimą. Tai tarsi nepailstantis vedlys ne tik tvarkingosioms pedantėms, bet ir visoms karantino išvargintoms moterims, kurios stebėdamos jaunos moters entuziazmą, atgauna jėgas skalbti, lyginti, sutvarkyti virtuvės stalčius. Toma šiuo metu gyvena naujos studijos įrengimo darbais, kurioje įvyko lietuviškumu alsuojanti Velykų repeticija, o stalo puošybai buvo panaudoti tik Lietuvos kūrėjų darbai.
Kaip gimė idėja pristatyti Velykinio stalo puošybos variantus, panaudojant tik Lietuvoje sukurtus gaminius?

Toma atvira: „Visai netikėtai. Mūsų naujos darbo studijos įkūrimas paskatino atsinaujinti. Norėjosi daiktų, turinčių ne tik funkciją, bet ir emociją. Minimalistiniai betono dirbiniai – visiška mano simpatija. Naujiems vazonams reikėjo gėlių, žinoma narcizų, kad sukurtų pavasarinę nuotaiką. Namuose jau anksčiau buvome atsinaujinę lėkštes – paprastas iš prekybos centrų pakeitė rankų darbo keramika. Stalo dekorui taip pat turėjau nertus padėkliukus iš virvės. Galiausiai atkeliavus ypatingoms lininėms staltiesėms bei servetėlėms susivokiau, kad gražiam Velykų stalui turiu visus reikiamus komponentus. Betrūko tik šieno, samanų, na dar kiaušinių.“

„Gimė idėja sukurti stilizuotą dekorą, kuris pakeltų ūpą, kai prie stalo sėsime ne dideliu būriu, o po vieną šeimą.“ – pozityvią žinutę nešančiu sumanymu dalijasi „Susitvarkyk“ įkūrėja.

Labai įdomu, kas Jums svarbu, renkantis Lietuvos kūrėjų darbus?

T. Šokelės atsakymas toks tikras ir labai pasvertas: „Žmogus.“ Moteris sako tikinti, kad jei maistą gaminame su geromis mintimis ir šypsena, jis gaunasi nepalyginamai skanesnis. Lygiai taip, kaip ir kuriant gaminius, kurie puoš žmonių namus ar stalą. „Man svarbu ne tik tai, kad kūrėjas jį pagamina savomis rankomis, bet kaip jį pateikia, ką apie jį kalba.“

„Manau, mes jau senai nebeperkame tik daikto. Mes perkame emociją, istoriją, energiją. Ir mes patys nusprendžiame, kokios jos norime savo namuose ar darbe.“

Kasdien savo paskyrų turinį kurianti autorė teigia puikiai suprantanti, kaip sunku suderinti amatą ir gebėjimą pasakoti, bet sako vis dažniau pastebinti, kad menai sujungia kartas: „Trūkstamos žinios paskatina vienytis, pavyzdžiui medžio gaminius gaminantį tėtį ir rašyti mėgstančia dukrą arba kojines mezgančią močiutę ir anūkę, kuri pasitelkusi socialinius tinklus parduoda močiutės rankų darbo gaminius.

Pašnekovė paantrina ir ne kartą www.lietuvoskurejai.lt išsakytą nuomonei: „Kai myli savo gaminį, lengva už jį stovėti ir apie jį pasakoti. Manau, mes jau senai nebeperkame tik daikto. Mes perkame emociją, istoriją, energiją. Ir mes patys nusprendžiame, kokios jos norime savo namuose ar darbe.“

Kokius daiktus pirkdama prioritetą teikiate Lietuvos gamintojų, kūrėjų darbams?

„Visada stengiuosi rinktis tik tai, kas reikalinga. Kai tokia gausa pasirinkimų, dažnai tenka pakovoti su emocijomis, primenant sau, kad apsistačius daiktais sunkiau tvarkytis“ – išsiugdytų įgūdžių ir tvarkos temos nepamiršta T. Šokelė. Daiktus pašnekovė teigia perkanti ilgam laikui ir visada įvertinanti, ar pajėgs juos tinkamai prižiūrėti ir ar pasirinkimas bus universalus.

„Kūrėjai parduoda, mes džiaugiamės kokybiškais gaminiais, o valstybės viduje cirkuliuoja pinigai. Visiems gerai.“

„Susitvarkyk“ projekto įkūrėjai labai svarbu, kad apie amatininkus, kurie kuria kokybišką ir stilingą gaminį sužinotų kuo daugiau žmonių. Ji tiki, kad vartotojams perkant ir tokiu būdu palaikant tarytum suteikiamas paskatinimas, kad žmogaus, kuriančio produktą, smulkusis verslas įsivažiuotų. „Pati puikiai žinau, kaip svarbu, kai apie mažiuką pasidaliną didesnis. Tai uždaras ratas. Man itin aktualu, kad kiekvienas kuo greičiau riedėtų. Suprantu ir matau didesnį to vaizdą. Kūrėjai parduoda, mes džiaugiamės kokybiškais gaminiais, o valstybės viduje cirkuliuoja pinigai. Visiems gerai.“ – apie palaikymo galią pamini Toma.

Daugiau projekto nuotraukų galerijoje:

Velykų repeticijoje dalyvavo šie Lietuvos kūrėjai:

Stalo tekstilė. Lininės staltiesės ir servelės. Pledas iš perdirbtų žaliavų. – AB „Linas“
Instagram: https://www.instagram.com/ab_linas_/

Minimalistiniai betono gaminiai: žvakidės, vazonėliai, padėkliukai – Mi.ni.mali betono studija
Instagram: https://www.instagram.com/mi.ni.mali/

Keramikinės lėkštės – Žemės trupinys
Instagram: https://www.instagram.com/zemes.trupinys/

Mediniai laikikliai servetėlėms – Tales of Pines
Instagram: https://www.instagram.com/talesofpines/

Nerti stalo padėkliukai – Virvė Style
Instagram: https://www.instagram.com/virvestyle/

Natūralaus bičių vaško žvakės – Bičių žvakės
Instagram: https://www.instagram.com/biciu.zvakes/

Fotografas – Rimvydas Slavykas
Instagram: https://www.instagram.com/rimvydas_slavykas/

Stalo dekoras – Monika Kulpytė
Instagram: https://www.instagram.com/monika_kulpyte/