Artėja viena laukiamiausių pavasario progų –  Šv. Velykos. Ši atgimimo, atsinaujinimo, šeimos vertybes puoselėjanti šventė turi ne tik religinį, bet ir tautos tradicijų puoselėjimo momentą. Nuo seno, belaukiant Šv. Velykų, žmonės ieškojo būdų, kaip papuošti savo namus, kaip į pasiruošimą įtraukti visus šeimos narius ir juos suburti bendrystei. Šiuolaikiniam žmogui svarbu išsaugoti prasmingus protėvių ritualus, kad jie būtų perduodami ateinančioms kartoms. Apie vieną gražiausių ritualų – kiaušinių dažymą bičių vašku kalbamės su „Avilio istorijos“ bityno įkūrėjais.
Velykų tradicijų svarba šiuolaikiniam žmogui

Šiuo metu Smaidrių įkurtame bityne verda darbymetis, nes artėjant Šv. Velykoms natūralaus bičių vaško produktų (įvairių formų velykinių žvakių, kiaušinių marginimo rinkinių) populiarumas ypatingai išauga. Paklausti, ar tai reiškia, kad skandinavišką minimalizmą, plastikinį dekorą keičia sugrįžtančios tradicijos, produktų kūrėjai atsako: „Jau kelerius metus matome tendenciją, jog lietuviškumas, sentimentus atgaivinantys švenčių simboliai yra reikšmingi kiekvienos šeimos gyvenime, ypač tuomet, kai atsiranda vaikų, kuriuos norisi užauginti gerbiančiais kultūrą, tradicijas ir papročius žmonėmis.“

Velykinių margučių marginimas daugeliui yra ne tik gražus menas, bet ir puikus būdas pakviesti šeimas bei draugus prie bendro stalo.

Jolita Smaidrienė teigia, kad pasiruošimas šiai pavasario šventei šiais metais prasidėjo gerokai anksčiau. Juntama, jog Lietuvos žmonės siekia puoselėti savo ar savo tėvų, senelių gimtojo krašto kultūrą ir tradicijų tęstinumą, o velykinių margučių marginimas daugeliui yra ne tik gražus menas, bet ir puikus būdas pakviesti šeimas bei draugus prie bendro stalo.

Marginimo vašku rinkinių populiarumas auga

Velykų margučiai yra simbolis, reiškiantis naują pradžią, gyvybės atgimimą ir viltį. Šiuolaikiniam žmogui tai gali padėti atnaujinti tikėjimą ateitimi ir suvokti, kad, nepaisant sunkumų, gyvenime visada yra galimybė naujai pradžiai.

Praėjusiais metais „Avilio istorijos“ bityno pristatyti marginimo bičių vašku rinkiniai, į kuriuos yra sudėta viskas, ko gali prireikti kiaušinių marginimui, sulaukė didžiulio susidomėjimo. Bitininkai teigia, kad juos pasiekė daugybė teigiamų atsiliepimų, jog šie rinkiniai pakeitė žmonių požiūrį į marginimą vašku ir kad pagrindinis barjeras buvo tai, jog trūko tokio rinkinio, kuriame būtų visos reikalingos priemonės: vaškas, arbatinės žvakės, lazdelės marginimui, paprasčiausių raštų pavyzdžiai, dažai ir netgi patogus vaško tirpdymo indelis.

Smaidriai sako, kad sulaukia atsiliepimų, jog marginimas vašku prilygsta meditacijai ir visai nesvarbu, kad pradedantieji margintojai neišraitys įmantrių raštų – tiek pirmasis, tiek gerokai patobulėjęs margutis visai šeimai sukels neužmirštamas emocijas. Rinkiniuose esantis bičių vaškas yra visiškai natūralus produktas, kuris tirpdamas pripildys namus malonaus vasaros ir medaus aromato, tai ypatingai svarbu, jeigu marginime dalyvauja mažieji šeimos nariai.

Marginimas vašku prilygsta meditacijai ir visai nesvarbu, kad pradedantieji margintojai neišraitys įmantrių raštų – tiek pirmasis, tiek gerokai patobulėjęs margutis visai šeimai sukels neužmirštamas emocijas.

Su tėvų priežiūra gali marginti vaikai nuo 4 metų amžiaus. Rinkinio sudėtis išties gausi – priklausomai nuo ornamento intensyvumo galima nudažyti 15-20 margučių. O kitas priemones – vaško tirpdymo žvakidę, marginimo įrankius galima panaudoti dar daugelį metų, tereikės pasipildyti vaško atsargas.

Kiaušinių marginimo vašku rinkinys – visos reikalingos priemonės

Kiaušinių marginimas vašku su šiuo rinkiniu – bus kokybiško laiko praleidimo forma, nes dažyti kiaušinius šiuo būdu pavyks tikrai visiems. Rinkinyje yra ir marginimo raštų pavyzdžiai su reikšmėmis, kurie leis pradedantiesiems susikurti ne tik gražiausią, bet ir ypatingą prasmę turintį margutį.

Tiems, kurie kiaušinių dažymą su vašku bando pirmą kartą – Jolita Smaidrienė paruošė marginimo vašku instrukciją, kuri procesą pristato žingsnis po žingsnio.

Marginimo vašku video instrukcija
Margučių dekoravimo edukacijos populiarėja bendruomenėse ir darbo vietose

Nors Šv. Velykos labiau švenčiamos šeimos ir giminės ratuose, bitininkė Jolita Smaidrienė teigia, kad pastaraisiais metais vis daugiau gauna užklausimų apie galimybę šia proga pravesti įvairias edukacijas darbovietėse, profesinėse bendruomenėse, kaimynų susibūrimuose.

Kiaušinių dekoravimo ir marginimo bičių vašku dirbtuvės darbo kolektyve gali būti puiki galimybė suartinti komandą ir pabėgti nuo kasdienių iššūkių. Velykinių kiaušinių marginimas yra sena lietuvių tradicija, kuri per amžius yra perduodama iš kartos į kartą. Šios tradicijos išsaugojimas leidžia šiuolaikiniam žmogui geriau suprasti savo kultūros šaknis ir bendruomenės tapatybę.

 Auganti bendrystė darbo ar kituose žmonių susibūrimuose, puoselėjamos tos pačios vertybės leidžia lengviau išspręsti nesusipratimus, žiūrėti viena kryptimi – tad tai itin svarbu ne tik šeimose, bet ir profesinėje aplinkoje. O kur dar tai, kad kiaušinių marginimas suteikia galimybę išreikšti savo kūrybiškumą ir meninį potencialą. Tai leidžia žmonėms atskleisti save bei atrasti naujus pomėgius, kurie gali būti naudingi tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime.

Degustacijoje galima paragauti liepžiedžių, grikių ir kitų medaus rūšių, kurios pažadina skirtingus pojūčius, padeda suprasti, kad kiekvienai paskirčiai ir skoniui tinka skirtingos medaus rūšys. Degustacijų dalyviai analizuoja medaus, skonį, kvapą, spalvą pasitelkdami „Medaus skonio analizės rato“ metodą.

Velykinių margučių dirbtuves galima praplėsti ir medaus degustacija. Medus yra skirtingos kilmės produktas. Vieta, kurioje gyvena bitės ir kur jos renka gėlių žiedų nektarą, daro tiesioginę įtaką jų medaus spalvai, tekstūrai ir skoniui. Degustacijoje galima paragauti liepžiedžių, grikių ir kitų medaus rūšių, kurios pažadina skirtingus pojūčius, padeda suprasti, kad kiekvienai paskirčiai ir skoniui tinka skirtingos medaus rūšys. Degustacijų dalyviai analizuoja medaus, skonį, kvapą, spalvą pasitelkdami „Medaus skonio analizės rato“ metodą. Ragaujant galima pajusti įvairius poskonius:  tokius kaip gėlių, vaisių, karamelės ar medienos. Kuo daugiau medaus paragaujama, tuo paprasčiau tampa pajusti jo skonių įvairovę.

Degustacijos metu dalyviai neretai leidžiasi į pasidalinimus, prisiminimais apie savo vaikystę, šeimos tradicijas. Tokios istorijos nepaprastai suartina dalyvius, jie susipažįsta per temas, kurių galimai niekada nepaliestų kasdienybėje. „Ne veltui bitės – draugystės simbolis“, – juokiasi edukacijų autorė.

Natūralios bičių vaško žvakės – saulės šilumos pripildytas stalo dekoras

Bitynas „Avilio istorijos“ savo el. parduotuvėje pristato ne tik ekologišką medų, bet ir velykines žvakes stalo dekorui. Tiek klasikinės, tiek dekoratyvios, įvairių formų (ažūriniai margučiai, paukšteliai, zuikučiai ir kt.) žvakės atgaivina tradicijas, pripildo namus natūralaus bičių vaško kvapo ir suteikia stalo dekorui ypatingą nuotaiką.

Velykinės žvakės yra neatsiejama šventės dalis, simbolizuojančios šviesą, gyvenimą ir naują pradžią. Visos žvakės yra pagamintos iš aukštos kokybės bičių vaško, kuris suteikia natūralų, malonų kvapą. Be to, bičių vaško žvakės dega ilgiau ir ryškesne liepsna, o svarbiausia neskleidžia toksiškų medžiagų kaip parafino žvakės, kurios gali sukelti galvos skausmą ar kitą neigiamą poveikį sveikatai.

Baigdami pokalbį Smaidriai džiaugiasi, kad jų iš visos širdies kuriami bityno produktai tampa ne tik asmeninių švenčių simboliu, dekoru, bet ir dovana. „Gauname žinutes, jog pirmus kartus sau įsigiję žvakių, medaus ar marginimo rinkinį sugrįžo to paties ir savo artimiesiems. Tai nebrangi, tačiau daug džiaugsmo, šilumos ir tradicijų puoselėjimo sklidina dovana, kuri sušildys brangiausių širdis.“

Marginimo rinkinius ir bičių vaško žvakes galite įsigyti: https://www.avilioistorijos.lt/products/kiausiniu-marginimo-biciu-vasku-rinkinys

Šiaudiniai žaisliukai / mini tradiciniai sodai: GOOD EVE

Nuotraukos: Elžbieta Ju photography