Šiandien kelionės po Lietuvą populiarėja dėl įvairių priežasčių – nuo elementaraus intereso pasigrožėti atokiausiais Lietuvos kampeliais iki noro atsikratyti per pastaruosius metus atsiradusios rutinos. Svarbiausia – įamžinti kelionių retrospektyvą, kuri įprastai išlieka ne tik nuotraukose, tačiau ir suvenyruose, kaip, pavyzdžiui, ant šaldytuvo dedami magnetukai. Pastarieji, itin pamėgti turistų, šiandien dažniau domina ir lietuvius, įsitraukiančius į Linos Baublienės inicijuotą projektą „Surink Lietuvą“. Jo idėja – skatinti žmones apkeliauti visas 60 Lietuvos savivaldybių, jose įsigyti to krašto formos magnetuką (arba nauju būdu – internetu, pažymėjus savo GPS lokaciją) bei jungti į vieną visumą – Lietuvos žemėlapį. Taigi, apie išskirtinį projektą šiandien kalbiname idėjos sumanytoją Liną.
Nuo magnetukų kolekcionavimo iki unikalaus projekto

„Projekto idėja gimė iš problemos. Kėdainiuose vyko mokymai turizmo specialistams. Ekskursijos po senamiestį metu, kolegė užsiminė, kad jos draugė renka visų Lietuvos miestų magnetus, todėl jai reikėtų įsigyti vieną. Kaip tik tada garsiai pagalvojau, kokio reikia šaldytuvo, kad visa Lietuva su 60 magnetų tilptų, o tada įvyko sprogimas. Vakare pasikalbėjau su kolegomis, o kitą rytą iškart pasiūliau bendrą projektą – išleisti magnetinį Lietuvos žemėlapį su kiekvienos savivaldybės formos atitikmenimi.“ – idėjos gimimo istorija dalinasi pašnekovė.

„Pradėjus dirbti turizmo srityje, mane nuolat stebina regionai ir mažesni rajonai. Pavyzdžiui, šiuo metu vedu mokymus turizmo tema, tad tenka keliauti po Lietuvą ir bendrauti su žmonėmis iš mažesnių miestelių, kaimelių, kiek jie visko ten turi ir kaip ten įdomu – vaizdai, maistas, o ypač – žmonių istorijos. Lietuva tikrai negali nustebinti kalnais, pilimis, egzotiniais gyvūnais ar net gurmaniška virtuve, tačiau gali nustebinti žmonėmis, jų gyvenimo istorijomis.

Ši šalis – saugi bei maža, kur kas 20 kilometrų vis gali surasti ką aplankyti – piliakalnį, muziejų, kavinę, dvarą ar pan. Taigi, per visus mokymus, bendraujant su kolegomis, man vis iškildavo mintis, kad Lietuva – tikrai įdomi ir turi ką parodyti. Vis dėlto pastebiu, kad turistai dažniausiai lankosi tik tuose pačiuose kurortuose, kol tikrai įdomūs, tačiau mažiau matomi regionai turistų sulaukia mažiau.“ – pastebi Lina.

„Turizmas yra potyris, atradimas, vizitinė krašto kortelė ir dar daug kitų galimybių.“

Kūrėjos teigimu, ne visi rajonai gali ir nori investuoti turizmą, tačiau tai nėra tik viešbučiai ir baseinai: „Turizmas yra potyris, atradimas, vizitinė krašto kortelė ir dar daug kitų galimybių. Džiugu, kad panašiai mąsto ir daugelis Lietuvos turizmo informacijos centrų. Kai pasiūliau kartu daryti šį projektą, mes visi įžvelgėme unikalią galimybę puoselėti turizmui.“

Susidomėjimas projektu Lietuvoje – auga

Lina atvira – projektas „Surink Lietuvą“ – tikrai pasisekęs: „Pirmiausia planavome 1000 Lietuvų, sudarytų iš 60 skirtingų magnetų, tiražą. Pradžioje tai atrodė gan didelis skaičius, ypač mažesniems regionams. Tačiau pirmasis 1000 ištirpo per pirmas 2 savaites. Po tų kelių savaičių supratome, kad nuo šiol gali neužtekti ir 5 tūkst. tiražo, o mintis, kad projektas truks tik 2 metus (2018-2020 m.) irgi pasikeitė – supratau, kad jis turi tęstis neribotą laiką.“ – pasakoja Lina.

Pašnekovės teigimu, „renkama Lietuva“ džiugina žmones, todėl tenka sulaukti ir nemažai gražių žodžių bei pagyrimų: „Širdį visada glosto žmonių, kurie surinko Lietuvą atsiliepimai. Vienas iš paskutinių komentarų buvo toks, kad surinkęs Lietuvą, žmogus suprato, jog nori gyventi ne tik Kaune.“

„Man taip pat žavu pagalvoti ir apie mokyklas, kurios renka žemėlapius klasėje. Pavyzdžiui, kiekvienas moksleivis grįžęs po atostogų su magnetukais iš savo senelių ar kelionių su tėvais gali papasakoti, ką įdomaus pamatė ar aplankė. Visi po truputį tampa Lietuvos ambasadoriais. Mano svajonė, kad visi susipažintų su Lietuva. Galbūt tada labiau ją mylėsime ir kartu dėl jos stengsimės, tam, kad sulipdytume tą vieną bendrą valstybę be jokių spragų?“, – mintimis pasidalina kūrėja.

Linos teigimu, šiuo metu, tikėtina, kad jau yra surinkta apie 8 tūkst. Lietuvų. Jos manymu, tai nėra didelis skaičius, tačiau su šiuo projektu kūrėja jaučiasi papuolusi į vietinio turizmo aukso amžių, kuriame galimybių ir vietos augti yra labai daug.

Naujiena – magnetukų užsakymas internetu, pasižymėjus GPS lokaciją internetiniame puslapyje

„Viena pagrindinių problemų, su kuria susidurdavo pradėję rinkti Lietuvą – ribotos platinimo taškų darbo valandos. Mūsų pagrindiniai partneriai – turizmo informacijos centrai – ne visada dirba savaitgaliais. Taigi, nusprendėme rasti daugiau platinimo taškų – orientavomės į mažas krautuvėles, kavinukes, viešbučius.

Mes norėjome, kad keliautojas ne tik įsigytų magnetuką, bet ir pabendrautų su vietiniais, kurie žino daug įdomių dalykų apie savo kraštą. Taip 60 platinimo taškų išaugo iki 180.“ – plėtros priežastis įvardija pašnekovė.

Vis dėlto Lina teigė, jog pandemija privertė koreguoti planą.

„Dabar mūsų puslapyje www.surinklietuva.lt galima prisijungti, nuvykus į vieną ar kitą savivaldybę GPS pagalba pasižymėti vietą ir atrakinti galimybę įsigyti magnetą internetu“

„Prasidėjus pandemijai, keliautojai labai pamėgo lankytis gamtoje, kur magnetuko įsigyti neįmanoma, daugelis taškų užsidarė, pradėjo keistis ir jų darbo valandos. Taigi, pasitelkėme IT technologijas. Dabar mūsų puslapyje www.surinklietuva.lt galima prisijungti, nuvykus į vieną ar kitą savivaldybę GPS pagalba pasižymėti vietą ir atrakinti netrukus pasirodysiančią galimybę įsigyti magnetą internetu.“ – apie išmanias naujienas kalba Lina Baublienė.

„Žinoma, ir toliau skatiname užsukti į turizmo centrus, vietinius objektus ir pabendrauti su žmonėmis. Tačiau taip pat norime, kad keliautojų nevaržytų darbo valandos ir nereikėtų skubėti į vieną ar kitą tašką. Mes norime, kad keliaujant būtų galima atsipalaiduoti bei turiningai praleisti laiką, lankant visą Lietuvą.“ – teigia „Surink Lietuvą“ idėjos sumanytoja.

Ateičiai – kūrybiškos idėjos 

Lina teigia, kad šiuo metu pagrindinis „Surink Lietuvą“ planas – užkariauti visos Lietuvos gyventojų širdis. Taigi, verta orientuotis į produkto tobulinimą, naujas kūrybines idėjas: „Ketiname atnaujinti žemėlapį t.y. palikti tą pačią formą, bet išleisti proginių magnetų, skirtų vienai ar kitai progai paminėti. Pavyzdžiui, šiemet turėjome Palangos nepriklausomybės 100 metų proginį magnetėlį. Kitais metais planuojame pagaminti dar kelis. Taip pat svarstome ir apie knygą, kurioje po Lietuvą lydėtų 10 smagių personažų.“

„Ne paslaptis, kad esame išleidę ir porą stalo žaidimų.  Mažiausiems – atminties žaidimas, o vyresniems – azartiškas kortų žaidimas „Surink Lietuvą. Skoniai“. Pastarąjį norime pritaikyti neregiams.“ – socialinėmis idėjomis dalinasi kūrėja.

Linos teigimu, ateityje taip pat nemažai planų plėsti projektą kaimyninėje Latvijoje.

„Planų ir idėjų tikrai netrūksta, tačiau, svarbiausia, kad mumis patikėtų Lietuva ir leistų mums augti bei padėti ją atrasti.“ – mintimi baigdama pokalbį pasidalina Lina.

„Surink Lietuvą“ internetinis puslapis: https://welovelithuania.com/surink-lietuva/
Facebook: https://www.facebook.com/SurinkLietuva/
Instagram: https://www.instagram.com/surinklietuva/