Kūrybiška kaklaraiščio ir peteliškės jungtis, skambiai pavadinta „žiogu“ – išskirtinis aksesuaras vyrams ir moterims. Nekasdienį kaklo papuošalą jau spėjo pamilti ryškios bei naujovėms atviros asmenybės. Taigi tam, kad stiliaus entuziastams nepritrūktų unikalaus dizaino aksesuarų, tuo rūpinasi prekių ženklo „Ruty Design“ įkūrėja Rūta Piekurienė. Jos rankomis siuvami žiogai „šuoliuoja“ tiek per Lietuvą, tiek per užsienio šalis, o jų išskirtinis dizainas Lietuvoje buvo apdovanotas Aukso medaliu. Taigi šiandien su Rūta šnekučiuojamės apie veiklos pradžią, kūrybines paieškas ir žaviųjų kaklo aksesuarų asortimento tendencijas.
Diplome – etnomuzikologė, o širdyje – žiogų kūrėja

 Žiogai Rūtos gyvenime atsirado nuo vaikystės žaidimų su tėčio kaklaraiščiais. Tuomet jie pašnekovei buvo įdomesni nei mamos karoliai. Kaklaraiščiai jaunąją būsimą kūrėją traukė spalvomis, raštais ir tekstūra. Taigi tokie pirmieji prisilietimai prie tėčio aksesuarų tapo žaismingais dizaino eksperimentais.

„Mokyklos ir studijų laikais pamėgau ryšėti kaklaraiščius, o vėliau atėjo kūrybinis periodas, kai pradėjau juos karpyti, ieškoti įmantrių surišimo būdų. Tuomet kūriau moteriškus „kreizi“ mazgus, vadindama juos „sutramdytais kaklaraištukais damoms“. Paradoksalu tai, kad turiu kitą profesiją – esu etnomuzikologė, bet kaklaraiščio iš rankų niekada nepaleidau“, – pasakoja kūrėja.

Prieš beveik 7 metus Rūta suraičiusi naują mazgą pradėjo svarstyti, kad galbūt toks aksesuaras patiktų ir vyrams. Tokią hipotezę kelti buvo lengva dėl aksesuaro paprastumo ir lakoniškumo, artimo vyriško stiliaus ideologijai. Tai labai greitai pasitvirtino – Rūtos žiogai ėmė keliauti per šeimos vyrus, draugus, kol „iššuoliavo“ į visą pasaulį.

„Jau ne vienerius metus mano žiogo apipavidalinimas yra įregistruotas kaip Bendrijos dizainas. Taigi, jis yra saugomas visoje Europos Sąjungoje.“

„Aplinkoje iš pradžių girdėjau raginimus įregistruoti tokio unikalaus papuošalo dizainą. Ryžausi tam tik tada, kai keli vyrų mados istorikai patvirtino, jog tai tikrai niekur nematyta ir unikalu. Jau ne vienerius metus mano žiogo apipavidalinimas yra įregistruotas kaip Bendrijos dizainas. Taigi, jis yra saugomas visoje Europos Sąjungoje“, – džiaugiasi pašnekovė.

“Aš visada norėjau būti kitoks”

Rūtos teigimu, į užsienį gaminių iškeliauja daug daugiau nei lieka Lietuvoje. Taip pat pastebima tendencija, kad jei anksčiau šiuos aksesuarus pirkdavo vyrai, šiandien iniciatyvą perima moterys. 

„Žiogas, iš esmės, yra unisex kategorijos aksesuaras. Nors sukurtas vyrams, jis greitai buvo pamėgtas ir moterų. Kiek vėliau jos išprovokavo kurti ir puošnesnę, labiau moterišką žiogaičių kolekciją. Už tai joms esu labai dėkinga!“ – teigia kūrėja.

Vien iš pastarojo poreikio kurti puošnesnius aksesuarus, galima suprasti, kad „Ruty design“ aksesuarus ypač mėgsta kūrybiški, ieškantys naujovių žmonės. 

„Dažnai pirkėjai sako: „Aš visada norėjau būti kitoks“. Todėl mano aksesuarų gerbėjai yra tikrai įdomios asmenybės. Jų profesijos pačios įvairiausios. Teko garbė papuošti ne vieną chorą, orkestrą, „Rotary“ klubo narius. Taip pat esu puošusi įvairių įmonių atstovus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Įdomiausia tai, kad žiogus dažniausiai renkasi medikai. Man pačiai tai labai įdomus faktas“, – pasakoja pašnekovė.

Pirkėjų numylėtiniai

Anot Rūtos, tautiniai žiogai yra „Ruty design“ kolekcijos populiariausieji – jų paklausa nuolat auga.

„Tik įsibėgėjusi siūti, supratau, kad tautinis žiogas tiesiog būtinas! Jais puoštis pradedama jau mokyklose, nuo pirmos klasės. Taip pat vis dažniau jaunieji renkasi vestuvinį žiogą su Vyčiu. Tautiniai keliauja į užsienį kaip dovanos. Jais taip pat puošiasi valstybinių institucijų darbuotojai, įvairūs kolektyvai. Dėvint juos, atstovaujama verslo parodose svečiose šalyse“, – teigia kūrėja.

Visgi būna ir tokių pirkėjų, kurie nori „nuosaikesnių“ variantų. Tačiau pašnekovė atvirauja, kad jei būtų jos valia, nekurtų nei vieno nuosaikaus dizaino.

Kaskart stabdau save eksperimentuodama ir pasirinkdama audinius. Jei to nebūtų, mano žiogai tikriausiai būtų visai „išprotėję“.

„Kaskart stabdau save eksperimentuodama ir pasirinkdama audinius. Jei to nebūtų, mano žiogai tikriausiai būtų visai „išprotėję“. Tačiau turiu atsižvelgti į kliento poreikius. Kartais jis jaučiasi saugiau, kai pastebi ramesnius spalvų derinius, matinius audinius, subtilesnį dizainą. Nesakau, kad man tai nėra malonu, bet vis renkuosi idėjas bei audinius į skrynelę ir kartais „išsprogdinu“ ką nors ypatingesnio patiems inovatyviausiems“, – kūrybiniais iššūkiais dalijasi pašnekovė.

Rūta pirmąjį 1000 žiogų pasiuvo iš jo pirmtako – kaklaraiščio. Kiek vėliau jų kūrybos metodas kito, tačiau net ir šiandien ji sulaukia jautrių prašymų sukurti aksesuarą iš tėčio ar senelio kaklaraiščio: „Artimųjų nebėra, o toks žiogas puošia bei šildo širdį.“

Ir gražu, ir patogu – tai pasirodo įmanoma!

„Mano pirkėjai juokauja, kad žiogas – lyg virusas. Matyt, taip ir yra, nes jie vis grįžta ir grįžta, o tie, kurių darbas ar statusas įpareigoja būti su kostiumu, tampa jų kolekcionieriais. Kodėl? „Kalta“ ypatinga konstrukcija, nesukurianti įtampos žiogo šeimininkui“, – pasakoja kūrėja.

Skirtingai nei klasikinis kaklaraištis ar peteliškė, žiogas laisvai kabo po apykakle. Taigi, amžina dilema, kaip atrodyti puošniai ir elegantiškai bei kartu jaustis visiškai laisvai – išspręsta. 

Daug lemia ir derinimas bei funkcionalumas. Anot pašnekovės, vyrauja daug dėvėjimo galimybių.

„Standartiniai unisex žiogai yra stabilios konstrukcijos ir skirti dėvėti su vyriško tipo marškiniais. Moteriškos žiogaitės dažnai būna iš žaismingų audinių ir gali turėti 3-4 transformacijas – jos gali virsti sage ar pakabuku, nes turi dvipusį nusegamą papuošalo pagrindą. Ši konstrukcija leidžia jomis puoštis ne tik prie vyriško tipo marškinių, bet ir prie suknelių, palaidinių ar megztukų atviru kaklu“, – teigia Rūta.

Plačios dėvėjimo galimybės taip pat leidžia aksesuarą papildomai puošti įvairiais dekoro elementais – sagėmis, ženkliukais, karoliukais. Šios suasmeninimo galimybės ypač patrauklios moterims.

Svajonė – išpopuliarinti žiogą ir tapti pirkėjų Nr. 1


Visi pastebime, kad vyriškų aksesuarų asortimentas – gana kuklus ir daugybę metų nesikeičiantis. Tai kaklaraištis, peteliškė ir kaklaskarė. Žiogas šiuo atveju yra ketvirtasis. Tačiau ateityje pašnekovei tai norėtųsi pakeisti.

„Kaip liudija „Ruty design“ klientai, šis papuošalas perėmė geriausias savo pirmtakų savybes ir šiandien žavi nauja verte bei kokybe. Žinoma, pasitikėjimas savimi ir kūrėju peržengiant „tokio dar niekad nemačiau“ slenkstį yra labai svarbus. Taigi, svajoju ir dirbu ta linkme, kad žiogas taptų pirmuoju pasirinkimu išskirtinio stiliaus gerbėjams“, – pokalbį baigdama sako Rūta.

„Ruty design“ žiogus galima įsigyti: https://www.rutytie.com/

Būtinai draugaukite ir socialiniuose tinkluose:

Facebook: https://www.facebook.com/rutydesign/

Instagram: https://www.instagram.com/ruty_design/