Keramikos dirbinius, lydimus balto, aukso krašteliu papuošto namelio simbolio, lipdanti šiaulietė Ramunė Burškaitienė – meniška ir jautri siela, kuriai svarbios istorijos, autentiškas prisilietimas ir subtilus santykis su klientu. Taigi, jos kasdienybę įprasmina kūrybinė rutina, o procesą lydintis džiaugsmas – it vanduo laisto stabiliai augantį ir žydintį prekių ženklą „Ramunės Nameilė“. Šiame pokalbyje iškyla simboliai ir svarbūs gyvenimo etapai, kurie verčia manyti, jog kūrėjo kelias dažnai yra nulemtas. 
Namai – vieta sentimentams ir susitikimui su savimi

Namelio simbolika kūrėjai – ypatinga, nes, kaip sako pati, juose kiekvienas gali netrukdomas susitikti su savimi. Tai erdvė, kurioje gyvena įvairūs daiktai, o juose įkurdinti prisiminimai bei sentimentai saugo atmintyje žmones ir su jais susaistytus įvykius. Ši filosofija – ir pačios Ramunės savasties dėlionė, glaudžiai susijusi su asmeniniais išgyvenimais.

Tikroji pažintis su mane persekiojančiu namelio simboliu įvyko tada, kai laukiausi sūnaus ir besimokydama keramikos subtilybių, nulipdžiau pirmąjį papuošalą. Tai, žinoma, buvo namelis.

„Tikroji pažintis su mane persekiojančiu namelio simboliu įvyko tada, kai laukiausi sūnaus ir besimokydama keramikos subtilybių, nulipdžiau pirmąjį papuošalą. Tai, žinoma, buvo namelis. Jį nešiojau ilgai ir be pertraukos gal kokius penkerius metus. Pirmasis lipdinys tapo dalimi manęs, nors, kaip bebūtų keista, buvo niekuo neypatingas – mažytis molio gabalėlis, pasipuošęs lašeliu aukso. Ilgainiui pastebėjau, kad jis vis patraukdavo žmonių dėmesį, tapdavo tema pokalbiui lietis. Todėl šiandien galiu drąsiai pacituoti Ingos Jankauskaitės dainos žodžius: „Kas gražiausia išvis juk nematoma akimis“, – pasakoja pašnekovė.

Pradėjusi autorinės keramikos ir keraminės juvelyrikos kūrybos istoriją, Ramunė nusprendė lipdyti daugiau nei daiktus, papuošalus ar interjero detales. Ji pasirinko kurti simbolius, kuriuose apgyvendina ypatingas istorijas.

„Kartais jos išnyra iš atminties ir inspiruoja kūrybą, o kartais istoriją pateikia pats klientas. Vedina jos, leidžiu mintims plaukti. Esu tikra, kad kaskart gimsta kažkas naujo ir unikalaus, kuo neretai stebiuosi ir pati“, – teigia kūrėja.

Kūryboje būtina ne tik užčiuopti, bet ir paleisti 

Ramunė Burškaitienė kūryboje labiausiai vertina tuos savo autorinius gaminius, kurie nuo pradžios iki pabaigos turi prasmę, idėją, kūrinio laukiantį žmogų – visa tai palengvina procesą ir sprendinių pajautimą. Autorei taip pat svarbios vertybės, dialogas su savimi ir kiekvieno momento džiaugsmas.

Ašis, ant kurios susverti visi mano gyvenimo vaidmenys – būti atvirai su savimi ir niekada nemeluoti sau. Kai esi atviras su savimi, nelieka saviapgaulės ir noro būti į kažką panašiam.

„Ašis, ant kurios susverti visi mano gyvenimo vaidmenys – būti atvirai su savimi ir niekada nemeluoti sau. Kai esi atviras su savimi, nelieka saviapgaulės ir noro būti į kažką panašiam. Tada galima svarstyti, ką galima padaryti daugiau. Nebeprireikia žvilgčioti į kitus, nes įkvėpimą aptinku pokalbiuose su žmonėmis, miestų kitoniškume, o kartais ir visai nesuvokiamose formose. Žavu, kai vakare beužmiegant, mintyse išnyra kažkoks daikto, įvykio ar pasakytos minties fragmentas, ir tu jame matai formą, spalvą bei, svarbiausia, prasmę“, – sako ji.

Tokiu ypatingu momentu kūrėją ištinka bemiegės naktys, nes norisi kuo skubiau „įdaiktinti“ savo mintis, tačiau Ramunė atvira – ne visos mintys įgyja formą. Kartais pradėjus daryti, paaiškėja, kad kažkas ne taip. Tokiu atveju tenka atsitraukti tiek, kad ateitų suvokimas, jog ne visoms mintims lemta virsti kūriniu. Kai galvoje nelieka abejonių, ir vėl sau duodamas leidimas laisvai kurti.

„Minčiai lengvai judant erdve, ji pati prisijaukina tinkamiausią fizinę formą, o tu tampi instrumentu. Tik atvira širdimi kuriami dalykai patraukia žmonių dėmesį. Tada ir įvyksta tikroji alchemija“, – pasakoja pašnekovė.

Svarbiausia išmokta pamoka

Ramunė turi itin stiprų ryšį su mokslo pasauliu, tačiau gyvenime buvo etapas, kai sėkminga profesinė, mokslinė karjera ją „išgręžė“. Tačiau atvertus kelis puslapius atgal, net po tokių patirčių, kūrėja suvokia, kad kelionė mokslo keliu sukūrė ją pačią kaip asmenybę, o šioje kelionėje ji įgarsino savo svarbiausias savo vertybes. Viena jų – pagarba kitam, o nepalankios situacijos, su kuriomis susidūrė, tik sutvirtino dabar jau „nepajudinamą stuburą“.

Išmoktų pamokų sąrašas gan ilgas, tačiau geriausiai visas jas atspindi ši – nuoširdumas – pats gryniausias deimantas, kurį žmonės gali padovanoti vieni kitiems.

„Išmoktų pamokų sąrašas gan ilgas, tačiau geriausiai visas jas atspindi ši – nuoširdumas – pats gryniausias deimantas, kurį žmonės gali padovanoti vieni kitiems. Su juo nelieka vietos apsimetinėjimui ir vienpusiam naudos siekimui. Tu arba esi nuoširdus, arba ne. Būti „truputį nuoširdžiam” neišeina“, – teigia ji.

Kūryboje nuoširdumas negali būti suvaidintas. Jis visada atsiskleidžia rūpestingai ir su meile sukurtuose darbuose. Todėl tiems, kas šio jausmo savyje neturi – niekas nepadės, jų darbų nepagražins ir  emocinės vertės nesuteiks nei dėžutė su iškvėpintu šilko popieriumi, nei kitos elegantiškos detalės. 

Keraminė juvelyrika papildo žmogų

Kelis šimtus namelių nulipdžiusi Ramunė sako, kad kiekviename jos kūrinyje užkoduota vis kita žinutė, taigi patys kūriniai papildo žmogaus kūną, namus ir sielą.

„Šiandien keraminė juvelyrika ar autorinis keramikos dirbinys nebėra tik kasdienės buities ar dekoratyvinis objektas. Taip pat tai nėra daiktai tik tam tikrai funkcijai užtikrinti. Visa tai – menininko saviraiškos priemonė. Daugeliu atvejų keraminė juvelyrika tampa tuo, kas papildo žmogaus savastį. Papuošalo nešiotojas tampa kūrinio, o kūrinys – papuošalo nešiotojo dalimi“, – pasakoja kūrėja.

Anot pašnekovės, tokie gaminiai perteikia žmogaus istoriją. Jie nebegali būti nuasmeninti, nes įgyja daug didesnę emocinę vertę ir yra pajėgūs atremti tai, kas atakuoja iš individualumui nedraugiško sociumo.

Nėra neįmanomų dalykų

Ramunę atradimai aplanko beveik kasdien ir dažnai priverčia aikčioti. Taigi, ilgainiui, kūrybinėje kelionėje ji suprato, kad nėra neįmanomų dalykų.

„Neįmanomi dalykai gali būti tik abejonių kamuojamame prote, kurį gamta sukūrė saugoti mus nuo mūsų pačių entuziazmo ir noro veikti. Jei tik leidi tame prote slypinčiam egoistui spręsti, kas tu esi, ką nori ir gali veikti, tikėtina, jog būsi pasmerktas likti sąstingio būsenoje. Kai kuriems žmonėms ši būsena yra labai patogi“, – teigia pašnekovė.

Ji, suvokdama ribotumą, kuris gali užklupti, visada gyvena noru būti geresne savo pačios versija nei pavyko šiandien ar vakar. Tad siekis tobulėti lydi kasdien, kuris nėra susijęs nei su diplomų siekiamybe, nei su žinių trūkumo uždangstymu. 

„Kūryba – tai nuolatinis mokymasis.  Štai, ką aš atradau – čia nėra baigtinių užduočių sąrašų ar formulių. Na, yra keletas „to do“ list’ų, tačiau kūryboje yra kur kas daugiau atsakomybės prieš save ir visus kitus, kurie tiki tavimi. Tai daug daugiau nei preciziška tvarka ar elgesio taisyklės, reglamento laikymasis. Čia pagrindiniu smuiku groja nuoširdumas, reputacija, kliento pajautimas ir meistriškumo tobulinimas iki begalybės“, – mintimi dalijasi mažu nameliu pažymėtų keraminių dirbinių autorė.

Svarbu pajusti žmogų

Ramunė turi ne vieną istoriją, kuri įprasmina jos, kaip kūrėjos, augimą. Įvairūs nutikimai įkvepia ir leidžia dar kartą suprasti. Kūryboje reikia vadovautis širdimi.

„Vieną vasarą su manimi susisiekė klientė, kuri ieškojo dovanos tėvams. Ji mane rado atsitiktinai, norėdama nupirkti jiems išskirtinę dovaną. Tačiau gavosi taip, kad užsakė sąsagas savo būsimam vyrui vestuvių proga. Sutarėme visus niuansus ir vieną vakarą kažką beskaitydama bei jau mintyse besiruošdama aptarto modelio įgyvendinimui, net pamečiau skaitomą eilutę, kai galvoje iškilo vizualas, kokios tos sąsagos turėtų būti. Nors nei jaunosios, nei jos vyro gyvai nebuvau mačiusi, sukūriau kelis variantus. Kai atėjo pasirinkimų diena – klientė išsirinko būtent tas sąsagas, į kurias krypo mano mintys ir energija. Tai visai ne jokia mistika ar ezoterika. Tikiu mokslu ir realiu mus supančiu pasauliu, tačiau nuoširdumą žmonės visada pajaučia“, – pasakoja pašnekovė. 

Kūryba „Ramunės Nameilė“ autorei yra mainai, kurie turi ilgą lyg nuometas, sentimentais ir emocijomis apkaišytą patirtį, kuri ilgam įstringa ir kūrėjui, ir pirkėjui. Pasak kūrėjos, būtent tai yra pati didžiausia dovana.

Autorės darbus suraskite: https://ramunesnameile.lt/

Sekite socialiniuose tinkluose:

Facebook: https://www.facebook.com/ramunesnameile

Instagram: https://www.instagram.com/ramunes_nameile/