Kurti, edukuoti, skleisti šviesą mažiesiems, kuriant siūtas lavinamąsias knygeles – itin mylima Kaune gyvenančios kūrėjos Vilmos Butkuvienės veikla. Jai, auginant du berniukus, ši veikla tapo savotiška terapijos forma, kuri galiausiai virto prekių ženklu „Pirštukų pasaulis“. Tad nuo ko viskas prasidėjo, kaip sekasi šiandien, švenčiant penkių metų veiklos sukaktį bei kokie ateities planai nusimato neblėstančiame kūrybiniame horizonte, kalbiname „Pirštukų pasaulio“ sielą – Vilmą.
Prasmingos veiklos poreikis atsirado auginant vaikus

Vilmą, kaip ji teigia pati, kūryba lydi nuo pat vaikystės. Mokykloje ji buvo ypač aktyvi: vaidino, šoko, siuvinėjo, mezgė. Universitete kūrėja studijavo režisūrą ir lietuvių kalbą, o gimnazijoje mokė vaidybos meno paauglius, statė grandiozinius spektaklius bei kūrė projektus. Nors motinystė pristabdė aktyvų Vilmos gyvenimą, tačiau kūryba vis tiek sugrįžo, tik kiek kitoje veikloje ir formoje.„Taip susiklostė gyvenimas, kad augindama abu savo berniukus, namie buvau šešerius metus. Kai gimė antrasis, prasidėjo kūrybinės veiklos „badas“. Ėmiau galvoti, kuo galėčiau užsiimti namuose. O rankdarbiai visada buvo šalia.“, – teigia Vilma.

Autorės teigimu, tėvai tuo metu it žinodami padovanojo siuvimo mašiną, kuri ir tapo stimulu pradėti siūti. Svarbiausia, kad siuvimas Vilmai nebuvo naujiena, nes, pasak jos, kūrėjos močiutė buvo siuvėja. Vaikystėje Vilmai ne kartą teko siūti tiek rankomis, tiek siuvimo mašina.

„Kūryba, rankdarbiai, matyt, yra mano prigimtyje. Be to, tai – puikus būdas pabėgti nuo kasdienybės rūpesčių, savotiška meditacija, flow būsena.“

Vis dėlto Vilmos kūrybinė vizija paaiškėjo ne iškart: „Kol atsirado mano siūtos knygos, teko išbandyti kitų kūrybinių veiklų, tik entuziazmas nuslopdavo, kai apdovanodavau savo darbais draugus ir artimuosius. Tačiau, kai bičiulė parodė siūtas knygas, kažkas viduje spragtelėjo ir pajutau, kad man tai artima. Per Motinos dieną gimė mano pirmoji siūta knygelė, kurią parodžiau platesniam draugų ratui.

Prieš penkis metus, 2017 m. gegužės 14 d. atsirado „Pirštukų pasaulio“ puslapis socialiniuose tinkluose.

2017 m. gegužės 14 d. atsirado „Pirštukų pasaulio“ puslapis socialiniuose tinkluose. Taip prasidėjo mano kūrybinis kelias su skiautelėmis, sagomis, juostelėmis, eskizais, bandymais ir rezultatais, kuriuos įvertino ir kitos mamos, užsakiusios knygelę savo mažyliams.“

„Kūryba, rankdarbiai, matyt, yra mano prigimtyje. Be to, tai – puikus būdas pabėgti nuo kasdienybės rūpesčių, savotiška meditacija, flow būsena. Todėl patirti kūrybos džiaugsmą man yra būtina gerai vidinei savijautai.“, – pasakoja kūrėja.

Be lavinamųjų knygų siuvimo, kūrėja domisi ankstyvuoju ugdymu

„Dvejus metus, t.y., kol vaikai išėjo į darželius, mokyklas, namie siuvau knygas, tvarkiausi ir savo naujoje veikloje, ir namuose. Tačiau jutau, kad man trūksta socialinio gyvenimo, bendravimo, kolektyvo. Tada žengiau antrą žingsnį ir pasiūliau edukacijas – dirbtuves darželiams bei mokykloms. Tas darbas leido man vėl būti tarp vaikų.“, – patirtimi dalijasi kūrėja.

Edukacinės veiklos tapo tikra atgaiva: „Ši veikla leido man patenkinti savo „mokytojišką“ prigimtį ir „užkurti“ vaikus kūrybai. Ji atvedė mane iki domėjimosi ankstyvuoju ugdymu. Juk siūtos lavinamosios knygelės skirtos būtent šio amžiaus tarpsnio vaikams. Tad jau ketvirtus metus, be knygų siuvimo, dirbu ir ankstyvojo ugdymo mokyklėlėje, kurioje turiu puikią progą dar geriau pažinti savo mažuosius knygelių vartytojus ir tuo pačiu įgyvendinti kūrybines idėjas ugdyme. Dalį darbo savaitės praleidžiu mokykloje, o dalį – siūdama knygas ir vesdama dirbtuves vaikams.“


Siūtos lavinamosios knygelės – puikus būdas ugdyti mažuosius

„Siūtos lavinamosios knygelės tradiciškai skirtos smulkiajai motorikai lavinti: atitraukti, užsegti, nuimti, priklijuoti, taip pat pažinti spalvas, formas, skaičius, raides. Tačiau mano tikslas yra platesnis. Man įdomiau kurti paveikslėlius, kurie slėptų istoriją, pasaką, nutikimą, platesnį pasaulio pažinimą. Todėl visi baziniai lavinimo dalykai yra paslėpti po tam tikru turiniu.“, – pasakoja Vilma.

Šiuo metu autorė turi sukūrusi nemažą žavių lavinamųjų knygelių kolekciją, kuriose vyrauja pačios įvairiausios temos: „Patiems mažiausiems skirtos „Gyvūnų knygelės“. Kadangi darbai visada gaminami individualiai, užsakant rankų darbo lavinamąją knygelę, galima rinktis gyvūnus, kurie tuo metu labiausiai domina vaiką. „Lėlės namai“ – tikras mergaičių rojus. Knygelėje galima sekti visos dienos vaiko rutiną ir sukurti dienos istoriją, nuotykį.“

„Visos šios knygelės pritaikomos kiekvieno vaiko poreikiams, interesams. Jos personalizuojamos, o knygelės viršelį visada puošia vaiko vardas.“

Pasak kūrėjos, jos knygynėlyje taip pat yra knygų, kurios skirtos ir jau paaugusiems darželinukams. Jose daugiau skaičiavimo, raidžių, galvosūkių, atminties žaidimų: „Visos šios knygelės pritaikomos kiekvieno vaiko poreikiams, interesams. Jos personalizuojamos, o knygelės viršelį visada puošia vaiko vardas.“

„Vis dėlto yra ir tokių knygų, kurias vadinu autorinėmis. Jos sukurtos padedant geriems bičiuliams kūrėjams. Didžiausią pasididžiavimą kelia mano ir bičiulės lėlininkės Andželos Vitauskaitės sukurta knyga „Vaikams apie Lietuvą“. Ji tapo dovana vaikams, kai Lietuva šventė Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį.

Kūrybinis procesas užtruko daugiau nei pusmetį, kol išgryninome temas, idėjas, vaizdus, kurie žaismingai, lengvai pasakotų vaikams apie Lietuvą, jos simboliką, istoriją, miestus, gamtą, žmonių gyvenimo būdą. Ši knyga dažniausiai keliauja kaip dovana šeimoms, gyvenančiomis kitose šalyse, kurioms aktualus vaikų pilietiškumo, lietuvybės puoselėjimas.“, – kūrybiniu procesu ir knygelės ypatumais dalijasi Vilma.

Pasak autorės, visiems kūrėjams būdinga nuolatinė naujovių paieška. Tad ir autorė galvojo, kaip papildyti savo knygų lentyną naujomis knygelėmis. Jos svajonė buvo sukurti knygą, kurią būtų galima ne tik vartyti, tačiau kartu patiems kurti istorijas, žaisti bei skaityti. Taip atsirado knyga „Žalia mįslė“: „Šioje knygelėje yra tekstas, kurį sukūrė man labai artimas žmogus, taip pat kūrėja, gyvenanti Amerikoje, Dalia Stirbytė. Knygelėje daug lėlių teatro, žaismės, bet tuo pačiu ir mokymosi – raidžių, formų, skaičių, pirštukų lavinimo.“


Ateityje – naujos knygelės bei siekis pavergti užsienio lietuvių širdis.

„Labai norisi apie siūtų knygų naudą žinią paskleisti tarp užsienio lietuvių, lietuviškų mokyklėlių, kurioms būtų aktualus ugdymas žaidžiant. Žinoma, man svarbios ir ugdymo įstaigos, esančios Lietuvoje.

Jau beveik sukurta dėlionių knyga vaikams iki trejų metų, o savo eilės laukia taktilinė knygelė silpnaregiams bei akliems vaikučiams. Tikiuosi, kad taktilinės knygos taps mano dar viena, labai prasminga, veiklos kryptimi. Taip pat svajoju apie „Pirštukų pasaulio“ studiją vaikams. Tai yra turbo planas, kuris dar laukia tinkamo laiko.“, – pasakoja autorė.

Svajonės – nematerialios

Kūrėja atvira – šiuo metu svajonės, susijusios su „Pirštukų pasauliu“ nėra materialios. 

„Svajoju, kad nemažėtų šeimų, kurioms didžiausia vertybe būtų kokybiškas laikas su vaikais. Kad knygelės visada būtų tas tiltas, kuris jungtų suaugusįjį ir vaiką. Svajoju, kad tėvai nepamirštų, jog ankstyvajame amžiuje labai svarbu kuo daugiau kviesti vaiką kartu žaisti, kurti, vaidinti, išdykauti, suteikti laisvės kūrybai. Visa tai neprikišamai, žaismingai ir lengvai gali padėti įgyvendinti mano siūtos knygelės. Jei šios vertybės nebus pamirštos, tai ir „Pirštukų pasaulis“ bus dar ilgai reikalingas.“, – žavia mintimi pokalbį užbaigė Vilma.

Apžiūrėti bei įsigyti Vilmos kuriamas knygeles savo mažiesiems galite „Pirštukų pasaulis“ socialiniame tinkle Facebook: https://www.facebook.com/Pirstukupasaulis/