Kartu su vaikų gimimu kasdienybė prisipildo ne tik džiaugsmu, bet ir ambicingu kūrybiškumu. Tokį ypatingą momentą išgyveno ir klaipėdiečiai dizaineriai Dainius Kaubrys bei Dainora Petreikytė. Pora daugiau nei dešimt metų dirbo reklamos ir grafinio dizaino srityje, o susilaukę pirmosios atžalos, pradėjo domėtis vaikų žaislų rinka. Tai lėmė supratimą, kokie svarbūs yra natūralūs, susidomėjimą ir prigimtinį vaiko norą žaisti skatinantys žaislai. Taip gimė prekinis ženklas „Miela siela“. Apie jį šiandien kalbame su kūrėjais.
Unikalumo ir natūralumo poreikis

„Tuo metu, kai pradėjome domėtis vaikų žaislų dizainu, Lietuvoje ir netgi užsienio šalyse nebuvo didelės pasiūlos žaislų, kurie atitiktų mūsų kaip šeimos lūkesčius. Daugelis rinkoje siūlomų alternatyvų buvo pagaminti iš nenatūralių medžiagų, cheminių ryškių spalvų, abejotinos kokybės. Mes ieškojome tokių savybių kaip draugiški gamtai ir vaikui, neatliepiantys stereotipų – berniukams ar mergaitėms žaislas turėtų būti tinkamas. Tuometinė pasiūla visiškai neatitiko mūsų supratimo, koks turi būti žaislas“, – sako pora.

Kūrėjai norėjo, kad žaislas būtų daugiau nei tik daiktas, trumpam pritraukiantis garsais ar ryškiomis spalvomis dėmesį ir nesuteikiantis jokios vertės ar patenkinantis trumpalaikę vaiko užgaidą.

„Žaislas turi būti priemonė, kuri skatintų vaiką įsitraukti, padėtų susipažinti su pasauliu, lavintų ir vaikui leistų kurti pačiam.“

„Žaislas turi būti priemonė, kuri skatintų vaiką įsitraukti, padėtų susipažinti su pasauliu, lavintų ir leistų kurti jam pačiam“, – pasakoja „Miela siela“ įkūrėjai. Atsižvelgiant į unikalumo ir natūralumo poreikį, pora savo kuriamiems žaislams pasirinko natūralią medžiagą – medį. 

Pasak dizainerių, pagrindinis komplimentas, kurį jie girdi – medinius žaislus malonu liesti, jie skleidžia natūralų kvapą. Iš medžio pagaminti žaislai tinka ir kūdikiams, nes medis yra ir antibakterinė medžiaga, o kokybiško apdirbimo dėka, jo paviršius tampa ypač švelnus ir saugus.

„Pirmieji klientai buvo mūsų draugai ir pažįstami, kuriems buvo svarbios tos pačios vertybės, kaip ir mums. Laikui bėgant, susidomėjimas žaislais didėjo, o jų kūrimas ir gamyba išaugo į nedidelį šeimos verslą. Šiemet minime jau dešimtus veiklos metus“, – sukaktimi džiaugiasi kūrėjai.

Žaislas – tai priemonė, kuri leidžia vaikams kurti

„Žaislo kūryba – ilgas procesas, į kurį noriai įsitraukia ir mūsų dukros. Kartu generuojame idėjas, piešiame eskizus, darome brėžinius, gaminame prototipus, juos bandome, tobuliname, atrinktą produktą testuojame bandymų laboratorijoje ir tik tada žaisliukas keliauja į gamybą“, – sako Dainora ir Dainius.

Kūrėjai visad vadovaujasi keliais esminiais principais – žaislas turi būti paprastas ir kuo plačiau pritaikomas skirtingiems žaidimo scenarijams. Vaikas turi žaisti atvirą ir nevaržomą žaidimą.

„Norime, kad žaislai būtų įdomūs ilgą laiką. Siekiame, kad vaikas vis sugrįžtų prie to paties žaislo ir žaisdamas su juo atrastų vis ką nors naujo, pritaikytų juos naujuose scenarijuose, situacijose. Juk su tuo pačiu žaislu gali žaisti skirtingo amžius vaikai. Į žaislą žiūrime, kaip į priemonę, kuri leidžia vaikams pasireikšti ir kviečia pasinerti į nuostabų žaidimo procesą. Visada smagu stebėti, kaip vaikai žaisdami gyvena savo pasaulyje, pamiršta visą supančią aplinką. Todėl mūsų kuriami žaislai neturi žaidimo taisyklių, amžiaus ir lyties apribojimų, jie padeda atskleisti prigimtinį vaiko norą žaisti“, – teigia kūrėjų pora.

Kurdami dizainą Dainora ir Dainius dažnai galvoja, kad žaislas turėtų patikti ir tėvams. Juk jie perka žaislus, jie mato žaislo potencialą ir įvertina, ar žaislas tiks jo vaikui. Žaislas turėtų sudominti ir juos pačius pažaisti kartu.

„Labai smagu, kai į žaidimo procesą įsitraukia ir tėvai. Juk per žaislus ir žaidimą galima vaikui papasakoti ir parodyti daug dalykų, sukurti asmeninį ryšį su vaiku, kurti prisiminimus.“ – sako Dainora.

Kūrybiniame procese svarbu atsižvelgti ne tik į emocinius poreikius, bet ir į fizines savybes. Štai, kodėl „Miela siela“ kūrėjai naudoja natūralų medį, jo nedažo. Dažytos tik kai kurių žaislų detalės.

„Norime, kad vaikas pajustų natūralaus medžio šilumą ir grožį. Niekada nebūna dviejų vienodų žaislų, nes skiriasi medžio raštai, atspalviai. Natūralūs žaislai yra draugiški ir vaikui, ir gamtai. „

„Norime, kad vaikas pajustų natūralaus medžio šilumą ir grožį. Niekada nebūna dviejų vienodų žaislų, nes skiriasi medžio raštai, atspalviai. Natūralūs žaislai yra draugiški ir vaikui, ir gamtai. Jie gražiai įsilieja į namų aplinką ir suteikia harmonijos pojūtį“, – sako Dainius.

„Miela siela“ mediniai žaislai vaikams yra rankų darbo, o gamybos procesai, vyksta jų dirbtuvėse ir yra kruopščiai prižiūrimi.  

„Žaisliukai yra kuriami vadovaujantis griežtais saugumo reikalavimais. Tad į pasaulį paleidžiame atsakingai pagamintus gaminius, į kuriuos sudėta daug meilės ir darbo valandų“, – teigia kūrėjai.

Teigiami klientų atsiliepimai įprasmina kūrybinę veiklą

Pirmasis „Miela siela“ sukurtas žaislas – medinių figūrėlių rinkinys „Berniukas, mergaitė ir miško draugai“. Kūrėjai sako, kad jis nulėmė tolimesnį kūrybos braižą ir kitas žaislų idėjas.

„Tai žaislas, skirtas įvairaus amžiaus vaikams. Mažesniems vaikučiams jis padeda susipažinti su juos supančia aplinka, o jau paaugusiems – kurti istorijas. Paprasto dizaino, skirtingų formų medines figūrėles malonu liesti, patogu laikyti rankose ir jos puikiai patenkina vaiko poreikį žaisti atvirą, neapribotą taisyklėmis žaidimą“, – privalumus vardija “Miela siela” prekių ženklo įkūrėjai.

Dainius ir Dainora sako, kad džiaugiasi, jog jų darbai yra vertinami. Tą įrodo daugybė puikių klientų atsiliepimų.

„Neseniai mums parašė klientas, kuris mūsų pirmąjį žaislų rinkinį pirko savo dukrai prieš 10 metų. Jo dukra šias figūrėles myli ir žaidžia su jomis iki šiol. Jos puikiai tinka iliustruoti visas dukros fantazijas, nuo pasakų, lėlių namelio istorijų iki mokyklos klasės vaidinimų. Žaisliukai keliavo kartu su mergaite kelionėse po pasaulį. Dukrytei dabar 12 metų ir jai tėvai nupirko dar vieną mūsų žaislų rinkinį. Tai pats gražiausias įrodymas, kad mūsų žaislai suteikia vaikams daug gražių emocijų ir yra naudojami ilgą laiką“, – atsiliepimo sukeltomis emocijomis dalinasi medinių žaislų autoriai.

„Miela siela“ – visame pasaulyje – nuo Lietuvos iki tolimosios Australijos

„Miela siela“ gaminiai pasklidę ne tik Lietuvoje. Jie populiarūs ir svetur. 

Kūrėjai pasakoja, kad jų gaminių galima rasti pačiuose įvairiausiuose pasaulio kampeliuose – Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje, Australijoje, Pietų Afrikoje, Amerikoje, bet daugiausia jie keliauja į JAV, Kanadą ir Vakarų Europą.

„Mūsų produktus renkasi žmonės, kuriems svarbu natūralumas, ekologija, atsakingas vartojimas. Jie vertina rankų darbą ir palaiko nemasinės gamybos mažus prekinius ženklus. Mūsų klientai prioritetą teikia išskirtinumui, kokybei, renkasi tvaraus verslo produkciją. Žaislus galime personalizuoti, užrašome vaiko vardą ar kitą svarbią informaciją. Taip jis tampa ypatingas ir sukurtas asmeniškai tam vienam vaikui “, – teigia Dainora.

Pašnekovams džiugu žinoti, kad su jų kurtais žaislais žaidžia ne tik vaikai. Jie pritaikomi ir platesnei auditorijai. 

Vienas „Miela siela“ gaminys nukeliavo ir į Kembridžo universiteto studentų rankas. Žaislas buvo naudojamas psichologijos katedros žmonių elgsenos tyrinėjimo laboratorinėse studijose.

„Tai išskirtinis mūsų gaminys, statymo balansavimo žaidimas „Akrobatai“. Jis sukurtas daugiau nei prieš 8 metus. Žaidimą sudaro žmogaus formos figūrėlės, kurias statant viena ant kitos ir jungiant įvairiais būdais, galima sukurti daugybę skirtingų dvimačių ir trimačių kompozicijų. Jis treniruoja kantrybę, skatina mąstymą ir kūrybiškumą, lavina smulkiąją motoriką, dėmesio koncentraciją. Taip pat tai gali būti ir meditacinio pobūdžio žaidimas“, – išskirtinio dėmesio sulaukusio žaislo savybėmis pasidalino kūrėjų pora.

Turint idėją ir didelį norą, galima nuversti net ir kalnus

„Miela siela“ augant patyrė ir iššūkių. Tačiau jie nesutrukdė eiti į priekį.

„Kai pradedi nuo nulio, be jokių investicijų, kai dirbi tik dviese ir viską darai pats neskaičiuodamas darbo valandų, tikrai yra nelengva. Tačiau turint idėją, tikslą ir labai didelį norą tai įgyvendinti, galima net ir kalnus nuversti“, – atvirauja kūrėjai.

Vienas iš iššūkių – gaminių kopijavimas. Dėl šios priežasties Dainius ir Dainora yra užregistravę kai kurių savo produktų dizainus.

„Pasitaiko gamintojų, kurie gamina tiesiog tai, ką randa internete, kopijuoja mus, mūsų kolegas. Pavyzdžiui, rytų šalyse toks modelis yra įprastas“, – sako dizaineriai.

Pradžioje tokios situacijos būdavo sprendžiamos, tačiau bėgant laikui Dainius ir Dainora suprato, kad neverta gaišti laiko ir resursų tam, ko negalima pakeisti: „Visada buvo ir bus tokių, kurie kopijuoja. Pagaminti gali daug kas, bet sukurti kažką originalaus gali nedaugelis. Džiaugiamės, kad kuriame išskirtinius gaminius, kurie yra pastebimi. Einame į priekį ir kuriame toliau, nesidairydami į tai, ką daro kiti.“

„Miela siela“ asortimente – ne tik žaislai

Dizaineriai teigia, kad šiuo metu koncentruojasi į funkcionalių gaminių vaiko kambariui kūrybą.

„Prieš kelis metus sukurtos vaikų kambario baldų rankenėlės ir sienų kabliukai tapo labai mėgiami mūsų klientų. Ketiname plėsti gaminių asortimentą šioje srityje“, – sako Dainius ir Dainora.

Tačiau tai ne viskas. „Miela siela“ vysto ir kitus naujus projektus. 

Kūrėjų pora sako, kad jų laukia projektas su japonais: „Jau anksčiau esame bendradarbiavę su viena japonų kompanija, gaminome jiems žaislus. Dabar vystome naują projektą. Labai žavimės japonų estetika ir tai išties įdomi patirtis, pažinti šios kultūros žmones ir jų kūrybą iš arčiau.“

„Miela siela“ – jau 10 metų, tačiau kūrėjai tokios laiko tėkmės nepajuto.

„Labai mylime savo darbą ir džiaugiamės turėdami galimybę daryti tai, kas mums patinka. Smagu, kad žmonės vertina mūsų kūrybą, o mūsų gaminiai keliauja po pasaulį, džiugindami vaikus ir šeimas“, – sako kūrėjai.


——
[1] http://www.mielasiela.etsy.com
[2] https://www.instagram.com/mielasiela/
[3] https://www.pinterest.com/mielasiela/_created/
[4] https://www.facebook.com/mielasiela