„Ruty design“ įkūrėjos ieškojimų ir eksperimentų metu gimę „žiogai“ – unikalus, išskirtinis aksesuaras, primenantis peteliškės ir kaklaraiščio duetą, tik išsiskiriantis daugybe privalumų. Nors dažnai girdime posakį, kad „dviračio neišrasi“, tačiau Europos dizaino registracija patvirtina, kad Rūtos Piekurienės sukurta unisex stiliaus detalė yra verta dizaino apsaugos ir pažymi, kad tai iki tol nematytas garderobo akcentas. Šiandien kalbamės su autore apie sparčiai augantį pasaulinį susidomėjimą jos kūryba bei apie progas, kuriomis žiogai tampa nepakeičiamais aksesuarais.
Aksesuaras, išlaikęs vyriškumo egzaminą

Pradėdami pokalbį trumpam nuklystame į išskirtinio aksesuaro gimimo ištakas ir kūrybinių ieškojimų tikslus. Paklausta, su kokiomis mintimis Rūta leidosi į šią kelionę, autorė prisimena žiogų gimimo momentą: „Proceso pačioje pradžioje, t.y. prieš 8- erius metus turėjau sau išsikėlusi užduotį: sukurti vyrišką papuošalą, kurio nebijotų net vertinantys minimalistinį stilių. Konstravimo procese suradusi širdį džiuginantį rezultatą, teiravausi savo aplinkos vyrų, ar tik neperžengiu ribos, kai aksesuaras vizualiai tampa toks puošnus, kad norisi priskirti jį ir moteriškai auditorijai. Bet „vyriškumo“ egzaminą žiogas išlaikė – šiandien juo puošiasi tūkstančiai vyrų visame pasaulyje!“

„Kūryba yra beribė, dažnai nekontroliuojama, spalvota, tad noriu, kad ir klientai jaustųsi laisvi užsisegti žiogą bet kada, kada jiems tik norisi.“

Į klausimą, ar kai kūrė žiogus autorė numanė situacijas, progas, kuriomis šie galėtų būti dėvimi, Rūta atsako: “Kūryba yra beribė, dažnai nekontroliuojama, spalvota, tad noriu, kad ir klientai jaustųsi laisvi užsisegti žiogą bet kada, kada jiems tik norisi. Juk jeigu žmogus nori atkreipti į save dėmesį, jaustis pasipuošęs – tai padaręs, jis tikrai jausis ypatingesnis, laimingesnis, tad kūrybinis tikslas bus pateisintas 100 %”.

Pagrindiniai „žiogų“ gerbėjai Lietuvoje – jaunavedžiai ir kitoms šventėms besiruošiantys vyrai

Mane ypatingai džiugina tendencija, kad šį lietuvišką aksesuarą, kuriantį žvilgsnį prikaustantį kaklaraiščio – peteliškės efektą, randa vis daugiau žmonių. Nors didžioji dalis žiogų iškeliauja svetur, Lietuvoje – tai vestuvinis arba proginis vyriškas aksesuaras. Jaunikis, o taip pat jaunųjų tėvai, pabroliai ar liudininkai vis dažniau ieško “kažko nepaprasto“. Mano nuomone, kaklaraiščiais ir peteliškėmis tesipuošia svečiai, o jaunikis turi spinduliuoti išskirtinumu, leisti sau daugiau nei visomis kitomis progomis ir tam puikiai tinka „Ruty design“ žiogai, kurie gali įgyti pačius įvairiausius spalvinius ir tekstūrinius sprendimus.“ – savo mintimis dalinasi Rūta Piekurienė.

„Žiogas tampa jaunojo įvaizdžio „karūna“ bet kokio stiliaus vestuvėse.“

Vestuvėms modernėjant, dažnai jose atsisakoma klasikinių stiliaus detalių, pasirenkami sportinio stiliaus batai ir nedėvimas joks aksesuaras. „Ruty Design“ autorė sako: „Kiekvienas pasirenka pagal save, bet neslėpsiu, kad žiogas tampa jaunojo įvaizdžio „karūna“ bet kokio stiliaus vestuvėse. Tai pabrėžia ir pasakoja visi mano klientai. Vyrams labai imponuoja, kad su žiogu atrodo ne tik išskirtinai, bet ir jaučiasi patogiai. Juk šis aksesuaras dėka savo konstrukcijos visiškai neveržia kaklo. O laisvės pojūtis ir komfortas renkantis aprangos detales vyrams yra bene svarbiausias. Tad žiogas tiks prie visų stilistinių sprendimų ir leis ypatingomis progomis jaustis savimi, laisvai kvėpuoti ir džiaugtis įvaizdžio detale, kuri taps prisiminimų dalimi.“

Registruoto dizaino, unikalių aksesuarų kūrėjos paklausus, ar galima žiogus tituluoti vestuviniu aksesuaru, kūrėja atsako, kad tai būtų vis tik dalis švenčių, kuomet drąsūs vyrai pasirenka šį kaklaraiščio ar peteliškės „pusbrolį“. Kitos šventės, kuomet žiogai puošia savo vertę žinančius vyrus ar net vaikus – tai krikštynos, jubiliejai, išleistuvės, diplomų įteikimas. Krikštynoms neretai užsakomi du žiogai: mažas sūneliui ir didesnis  tėčiui.

„Kai žiogais puošiasi jaunuoliai savo išleistuvėse – aš jaučiu begalinį pasididžiavimą, kad auga tokia žavi, pasitikėjimo kupina karta, kurie mėgsta pabrėžti, išreikšti save.“

„Kai žiogais puošiasi jaunuoliai savo išleistuvėse – aš jaučiu begalinį pasididžiavimą, kad auga tokia žavi, pasitikėjimo kupina karta, kurie mėgsta pabrėžti, išreikšti save. O kalbant apie krikštynas ar kitas progas, kuriose pasirenkami tėčio – sūnaus deriniai, man ramu, kad mažyliui tai bus patogus ir saugus aksesuaras, kuris ištirpdys visų mamų, močiučių ir tetų širdis.” – savo mintimis dalinasi Rūta.

Sezono naujiena – dar labiau žiogus atkartojantis, origami stilių primenantis modelis

Žiogų kūryba yra nesibaigiantis procesas, neturintis pradžios ir pabaigos, nes pirmiausia tai – naujų audinių, tekstūrų, spalvų bandymai, įvairūs individualūs užsakymai, kuomet reikia surasti momentus, kurie nuspalvintų įvaizdį, bet jo neperkrautų. Dėka šių ieškojimų, nuolat atsiranda ir naujienų. „Šį pavasarį startavome su nauju modeliu. Tai mūsų populiarusis dviklostis dizainas, praturtėjęs iškiliu trikampiu elementu. Pastarasis atkartoja būdingas žiogui geometrines formas, dar labiau pabrėždamas sulankstyto popieriaus – origami įspūdį. Sąlyginai šį modelį ir pavadinau „origamis“.

Taip atsirado nauji žiogų vardai: „Sidabrinis origamis“, „Žalvarinis origamis“ ir kt. Ypatingai origamį primena baltai pilkas „Taikos balandis“.“ – kūrybiškais vardais pavadintais naujokais džiaugiasi Rūta. Šie modeliai puošnūs, nors kartu išlaiko santūrų charakterį, kuris kūrėjai labai svarbus. „Juk puošiu vyrus!“ – džiugiai ištaria „Ruty design“ autorė.

Nuo šimtus dizainų skaičiuojančio pasirinkimo iki individualių užsakymų

„Ruty design“ žiogai yra riboto leidimo, tad sutikti kitą žmogų su tokiu pačiu aksesuaru – prilygtų stebuklui. Vis tik, anot Rūtos, dažniausios užklausos prasideda nuo klausimo, ar galima užsakyti individualiai sukurtą žiogą. Lietuvių kūryba tuo ir žavi, kad dėmesio, santykio su kūrėju visada yra su kaupu, tad į šį klausimą klientas visada gaus tą patį atsakymą “Žinoma”, bet prieš tai bus pakviestas į elektroninę parduotuvę (https://www.rutytie.com), kurioje pristatoma didžiulė, daugiau kaip 160 modelių žiogų kolekcija

Kūrėja sako, kad daugeliu atvejų pirkėjas labai nustemba, kad tas išskirtinis žiogas jau yra sukurtas ir jo laukia. Aišku, pasitaiko įvairių situacijų, kai reikia retesnės spalvos, dažniausiai derinamos prie damos suknelės ar šventės temos, pvz. pelenų rožės ar ryškaus smaragdo – tada tenka ir slapčiausias audinių skryneles prakratyti, ir ne vieną parduotuvę apvažiuoti, kad klientas liktų 100 % laimingas savo pasirinkimu.

Žiogų pasaulyje yra vietos ir moterims

Peržvelgus itin platų „Ruty design“ aksesuarų asortimentą, akis užkliūva už linijos moterims ir žavaus, itin lietuvio ausiai malonaus pavadinimo „Žiogaitė“. Autorė šypsodamasi linksi galvą, kad jos kūryba nediskriminuoja nei amžiaus, nei lyties, anaiptol – moterys žiogų istorijoje vaidina ypatingą vaidmenį!

„Pradėjusios nuo patarėjų, renkantis vyrui papuošalą, jos tapo mano didžiosiomis inspiratorėmis, įkvėpėjomis ir kūrybiniu varikliuku, skatinančiu ieškoti vis įmantresnių formų, spalvu derinių ar akcentų. Todėl moteriškų žiogaičių kolekcija vis plečiasi ir aš galiu drąsiai įsibėgėti su savo fantazijomis. Kurdama moterims nepergyvenu, kad  bus per puošnu ar „per mandra“. Jos daug laisvesnės savo stiliaus ekperimentuose.“ – moteriškos aksesuarų kolekcijos plėtra džiaugiasi Lietuvos kūrėja.

Vaikai pagaliau turės savo kolekciją

Pasakodama apie šventinius derinius ir individualius užsakymus, autorė paminėjo galimybę užsakyti vaikiškus žiogus. Ar tai reiškia, kad „Ruty design“ planuoja į standartus įtraukti ir mažiesiems sukurtus aksesuarus?

„Gal dar per anksti anonsuoti, bet pirmus išskirtinai vaikiško modelio eksperimentius žiogus – jau turime. Mamos dažnai teiraujasi, ar nekuriame žiogų vaikams. Visada patariu nuo 7-8 metų rinktis universalų modelį, kadangi aksesuaro kaklo apimtis yra reguliuojama. Tačiau, jei pradinukas yra smulkesnis, arba norima papuošti ikimokyklinuką –  geriau atrodys mažesnio formato žiogas.

Vaikiškam modeliui (mergaitei ar berniukui) paruošime truputėlį paprastesnę segėjimo konstrukciją ir startuosime su tautine trispalve kolekcija bei languotais-dryžuotais žiogais mokyklai. Taigi, vasaros pabaigoje tikimės turėti kolekciją mažiesiems mokinukams, kurios jau irgi su nekantrumu laukiame.“ – vasaros planus atskleidžia autorė.

Linkime „Ruty design“ visokeriopos sėkmės, garsinant lietuvišką, unikalų proginį aksesuarą vyrams ir moterims pasaulyje, o Jus kviečiame apsilankyti el. parduotuvėje: https://www.rutytie.com