Spalio pradžia Gargždų krašto muziejuje dvelkė autentiškumu ir lietuvybės akcentais. Juos savo rankomis kūrė ir parodoje, pavadinimu „Inkliuzija“, pristatė dvi talentingos moterys – Jolanta Stulpinienė ir Simona Rainienė. Kūrėjos, netikėtai susipažinusios Lietuvos kūrėjų klube ir užmezgusios ypatingą ryšį, teigia, kad prasmingai draugystei ir projekto įgyvendinimui jas suvedė likimas. Taigi, apie kūrybinio dueto atsiradimą, įgyvendintą parodą ir kūrybinius polėkius šiandien kalbiname Jolantą ir Simoną.
Nuo pažinties pradžios iki bendrų kūrybinių vizijų – vienas žingsnis
„Dar nepažinodama „Siuvimo Magija“ įkūrėjos Jolantos, Šventojoje vykusioje mugėje savo sūnui pirkau iš jos kepurę. Vėliau matydama komentarus Lietuvos kūrėjų grupėje supratau, kad Jolanta yra iš to paties klubo, kuriam priklausau ir aš. Susirašėme, susitarėme, kad vėl važiuodama iš Vilniaus į Šventąją užsuksiu pas ją į Klaipėdą kepurės kitam savo sūnui.“ – pažinties pradžią su Jolanta prisiminė Simona.
„Saulytės Varlytės“ prekių ženklo įkūrėjos teigimu, jau per pirmą susitikimą užsimezgė ryšys: „Kalbant išsiaiškinome, kad Jolanta turi seną svajonę sukurti savo siūtų drabužių kolekciją su austomis juostomis bei netgi yra bandžiusi mokytis austi. Ji, sužinojusi, kad aš audžiu, iškart man papasakojo savo svajones. Taip jau sutapo, kad nuo pat savo audimo veiklos pradžios ir aš vis sukau galvą, kaip gi tas savo austas juostas galima pritaikyti šiuolaikiniame pasaulyje, kad jas žmonės nešiotų ne tik prie tautinių rūbų, bet ir kasdien. Visada maniau, kad būtent „Saulytės Varlytės“ austos juostos gali derėti prie bet kokios suknelės, rankinės, megztinio ar kito drabužio. Pasikalbėjusios iškart nusprendėm – darom.“
Svarbiausia ne materialios gėrybės, bet ambicija ir vertybės
Kūrėjos atviros – pradėjus kurti projektą, finansiniai rūpesčiai nespėjo apsukti galvos. „Mums svarbu kokybė ir daryti tai, kas labiausiai patinka. Jei Simona gali austi neskaičiuodama laiko, aš galiu siūti. Gludindamos projektą, net pamiršome pagalvoti apie uždarbį ir pinigus. Visai neskaičiavome, kiek mums tai kainuos. Tiesiog nėrėme stačia galva ir visiškai to nesigailime.“ – teigia „Siuvimo Magija“ prekių ženklo įkūrėja.
„Norime sukurti tai, kas nematyta bei tai, kas leistų tautodailę priartinti prie šiuolaikinio žmogaus, tuo pačiu siekdamos išlaikyti kokybę ir šimtaprocentinį kliento pasitenkinimą.“
„Manau, kad mūsų projektą puošia ne tik noras daryti tai, kas patinka, bet ir pagarba tradicijoms. Norime sukurti tai, kas nematyta bei tai, kas leistų tautodailę priartinti prie šiuolaikinio žmogaus, tuo pačiu siekdamos išlaikyti kokybę ir šimtaprocentinį kliento pasitenkinimą.“ – Jolantos mintį papildo Simona.
Kūrėjų kolaboracija – džiaugsmas sielai
Simonos iš „Saulytės Varlytės“ ir Jolantos iš „Siuvimo Magija“ vienbalsiu teigimu, judviejų kolaboraciją galima vadinti tikru džiaugsmu sielai. Abi moterys sutinka, kad kol kas kūrybiniame kelyje nepasitaikė didesnių iššūkių, o dirbti kartu – ypač malonu.
„Kurdamos kolekciją abi pamiršome apie piniginę naudą ir net neskaičiavome, kiek koks modelis kainuotų norinčiam įsigyti pirkėjui. Tiesą pasakius, net sukūrusios kolekciją ir gavusios klausimų, kas kiek kainavo, abi jautėmės pasimetusios. Taip pat, kurti dviese yra gerokai drąsiau, ypač, kai viena kitos visiškai neribojome ir nereguliavome. Jolanta kūrė savo, o aš – savo. Man užteko žinoti, kokio ilgio ir kokio pločio juostų reikia konkrečiam modeliui nuausti – spalvas ir raštus aš kūriau savo nuožiūra pagal mažas medžiagų skiautes rankose.“ – apie sklandų procesą pasakoja Simona.
„Galėčiau teigti, kad mūsų kūryba yra neribojanti. Mes viena kitą papildome ir abi esame svarbios.“
Anot Simonos, įdomiausia tai, kad kūrėjų projektas iš esmės buvo sukurtas nuotoliniu būdu: „Visa kolekcija siūta Klaipėdoje, o juostos austos Vilniuje. Viską derinome telefonu, žinutėmis, nuotraukomis ir pašto pagalba.“
Unikaliems kūriniams vien tik spintoje – ne vieta
Kūrėjos tęsdamos pokalbį teigė, kad mintis sukurti parodą gimė visiškai atsitiktinai, tačiau ją lydėjo svarbus suvokimas, kad unikalūs reiškiniai neturi būti uždaryti tik spintoje. Moterys suprato, kad įgyvendinti svajonę ir parodyti kūrinius visuomenei – reikalinga.
„Esame išsikalbėjusios, kad Jolanta visai neseniai įstojo į tautodailininkų sąjungą. Tokių pačių planų ir svajonių turiu ir aš. Taigi, savo svajonėms įgyvendinti ir parodyti visuomenei savo sukurtą grožį nusprendėme kartu.“ – apie parodos ištakas kalba Simona, „Saulytės varlyės“ austų juostų kūrėja.
„Gimus kolekcijai ir sudalyvavus Kūrybos podiume, nesinorėjo unikalius kūrinius uždaryti spintoje. Todėl pradėjome galvoti, galbūt kolekciją verta parodyti visuomenei. Šiuo siekiu norėjome parodyti, kad net ir parodų salėse esančias austas juostas galima labai paprastai perkelti į kasdienybę – unikalus drabužis ar aksesuaras gali puošti kiekvieną žmogų.“ – mintimis dalinasi Jolanta iš „Siuvimo Magija“.
Austos juostos nėra tik užsienio šalių svečių priėmimui ar verslo dovanoms
Kūrėjų teigimu, galvojimas, kad austos juostos ir tautiškumo elementai reikšmingiausi tik oficialių vizitų metu ar verslo dovanoms – neteisingas. Tautiškumo negalima puoselėti tik „per stiklą“. Austos juostos gali būti madingos, autentiškos, šiuolaikiškos ir svarbiausia – derančios prie modernaus drabužio.
„Mūsų projektas – tai noras parodyti visiems, kad senoviniu būdu austos juostos, kurias dabar retas kas nešioja, gali būti labai madingos, autentiškos, šiuolaikiškos, jei jos priderinamos prie kasdienių drabužių.“ – teigia Simona.
„Mes kartu su Simona sutinkam, kad unikalūs senolių amatai iš tylios muziejų ir parodų salės turi keltis į paprasto žmogaus gyvenimą, nes svarbu nepamiršti ir puoselėti senuosius amatus. Manome, kad sklaida per unikalius gaminius, kurie gali tapti mūsų garderobo dalimi, neša žinią „savus marškinius glausti arčiau savo kūno“. Tam turime unikalius raštus, spalvų įvairovę savo šalyje ir protėvių amatuose.“ – mintis sklandžiai dėsto Jolanta.
Kūrėjų teigimu, kolekcija nebus skirta masiniam pardavimui. Ši kolekcija tik tiems, kurie iš tiesų norės šių unikalių gaminių.
„Mūsų kolekcija – tai tarsi pavyzdys, ką galima padaryti iš medžiagos (nebūtinai iš lino) ir austų juostų. Taigi, klientas gali rinktis iš Jolantos pasiūlytų medžiagų spalvos, o išsirinkus medžiagas ir modelį, aš nuausiu prie jos derančias juostas. Taip pat galima rinktis juostų kiekį, jeigu norisi austos juostos tik aplink kišenes, bet ne aplink kaklą. Aš dažniausiai ir savo juostas audžiu pagal tai, ko nori klientas, nes retai kada klientas išsirenka ką nors iš jau nuaustų variantų. Todėl labai svarbus ir kliento dalyvavimas kūrybiniame procese.“ – kūrybinio proceso niuansus atskleidžia Simona.
Lino ir austų juostų deriniai pamažu sulaukia vis daugiau susidomėjimo
Verslios moterys neslepia, jog šiuo metu pirkėjai neslepia savo susižavėjimo ir palaikymo.
„Nors dabar tikrai ne tas sezonas, kai žmonės perka lininius drabužius, tačiau jau iškart po kolekcijos pristatymo siuvome ir audėme individualų užsakymą nuotoliniu būdu. Tai buvo suknelė ir marškiniai, kurių net nebuvo kolekcijoje. Šiuo metu turime užklausų ir ateičiai.“ – pasakojo Simona.
„Mūsų pirkėjams gaminiai tikrai patrauklūs. Tačiau galima matyti, jog dalis jų vis dar nedrąsiai mano, jog tai gali būti tik proginis drabužis. Tikiuosi šį požiūrį pamažu pakeisime.“ – Simoną papildo Jolanta.
Planuose – kurti daugiau
Kolekciją ir ekspoziciją sėkmingai pristačiusios Simona ir Jolanta užtikrintai teigia, kad projekto tąsa – reali galimybė. Minčių ir idėjų kirba jau dabar.
„Jei tik spėsime ir bus klientų noras – be abejonės tęsime kūrybinį kelią. Tikimės, kad neapsiribosime viena kolekcija ir pasirodymu“ – užbaigdamos pokalbį teigia Simona ir Jolanta.
Kūrėjų darbus galite rasti:
„Saulytės Varlytės“ – austos juostos ir iš jų gaminami aksesuarai:
Facebook: https://www.facebook.com/SaulytesVarlytes
Instagram: https://www.instagram.com/saulytesvarlytes/
„Siuvimo Magija“– lininiai rūbai, suknelės, krikšto rūbai, trikotažo gaminiai vaikams:
Facebook: https://www.facebook.com/siuvimomagija
Instagram: https://www.instagram.com/siuvimomagija/