„Musės“ skirtos kuriantiems lietuviškus namus ir visai nesvarbu, kur – Lietuvoje ar už jos ribų. Vertinantiems savo kalbą, pasiilgusiems lietuviško žodžio ir nenorintiems išsižadėti savo šaknų“, – sako interjero dizainerė Gerda Sutkienė. Jos prekių ženklas „Musės“ gimė sujungus humoro pomėgį, polinkį į grafiką ir poreikį kurti lietuvišką dekorą.

Galbūt šiandien Gerdą vadintume architekte ar grafikos dizainere, jeigu, stovėdama profesijos pasirinkimo kryžkelėje, vidinio balso ji būtų klausiusi labiau nei aplinkinių patarimų. Nuo architektūros ją atkalbėjo mama: pati būdama projektuotoja, puikiai žinojo, koks tai sunkus, daug atsakomybės reikalaujantis darbas. O dėstytojai puikiai spalvas jaučiančią, gabią merginą nuo grafikos pakreipė į dailės pusę. Tačiau po šešerių metų studijų Dailės akademijos Taikomosios dailės fakultete, ji suprato, kad nuo savęs nepabėgsi, – architektūra vis tiek traukė labiau.

Norėjau kurti kažką vien pagal save, savo skonį, estetinį suvokimą. Sujungti savo nerealizuotą meilę grafikai, humoro – dažnai ir tamsaus – pomėgį ir poreikį kurti lietuvišką namų dekorą, – pasakoja kūrėja ir paaiškina pavadinimo kilmę: – Įkyrios kaip musės mintys virto paveikslais, sutupiančiais ant sienų it musės.“

Dar studijuodama magistrantūroje Gerda ėmė domėtis interjero dizainu, o vėliau ir pati kurti interjerus. Šia veikla mėgaujasi iki šiol. Tačiau pripažįsta, kad tikrosios saviraiškos ir kūrybos šiame darbe nedaug – juk tenka įgyvendinti ne savo pačios, o užsakovų vizijas. Būtent dėl kūrybinės saviraiškos poreikio ir atsirado „Musės“ – paveikslai su lietuviškais užrašais, atspausti ant popieriaus arba medžio. „Norėjau kurti kažką vien pagal save, savo skonį, estetinį suvokimą. Sujungti savo nerealizuotą meilę grafikai, humoro – dažnai ir tamsaus – pomėgį ir poreikį kurti lietuvišką namų dekorą, – pasakoja kūrėja ir paaiškina pavadinimo kilmę: – Įkyrios kaip musės mintys virto paveikslais, sutupiančiais ant sienų it musės.“

Anot Gerdos, „Musių“ paveikslai atsiranda gana chaotiškai – įkvėpimui atėjus, o ne pagal iš anksto susidarytą verslininkės kalendorių. „Aš labiau menininkė nei verslininkė. Bendraudama su tikraisiais verslo atstovais jaučiuosi tarsi balta varna, nes neturiu strategijos, planų, nesusirašau feisbuko įrašų mėnesiui į priekį. Aš net neturiu darbo kalendoriaus! Gal kitus toks planavimas įstato į vėžes, disciplinuoja, tačiau mane jis uždusintų. Man įdomiau viską daryti šiek tiek kitaip. Smagu atrasti, kad tai irgi veikia!“ – atvirumu žavi kūrėja.

„Kartais paveikslas gimsta greitai ir iškart jaučiuosi juo patenkinta. O kartais dėlioju dėlioju, stumdau raides milimetrais, palieku ir vėl grįžtu prie paveikslo po poros mėnesių, kad pamatyčiau nauju žvilgsniu“

Linksmas ar nuoširdus palinkėjimas, meilės prisipažinimas, liaudies išminties trupinėlis, šmaikštus pasakymas ar įvairių asociacijų sukelianti žinoma frazė… Gerdos paveiksluose įsitaiso pačios įvairiausios mintys, citatos. Ji kuria suprantantiems humorą, potekstes bei interpretacijas, nebijantiems pasijuokti iš savęs ir situacijų. Anot kūrėjos, „Musių“ tikslas – suteikti kasdienybei gerų emocijų.

„Musės“ skirtos tiems, kam svarbu ne tik tai, kas užrašyta, bet ir tai, kaip užrašyta. Tai nėra tiesiog smagūs užrašiukai, parašyti dailiais šriftais. Į kiekvieną darbą Gerda žiūri kaip į kompoziciją, kaip į nedidelį meno kūrinį. „Kartais paveikslas gimsta greitai ir iškart jaučiuosi juo patenkinta. O kartais dėlioju dėlioju, stumdau raides milimetrais, palieku ir vėl grįžtu prie paveikslo po poros mėnesių, kad pamatyčiau nauju žvilgsniu“, – apie kūrybinį procesą pasakoja menininkė.

Minimalistinis dizainas – Gerdos mėgstamiausias, tad ir „Musių“ darbai yra lakoniški, be priraitymų, papildomų pagražinimų. Jie puošia, džiugina tekstu bei vaizdu, yra itin jaukūs. Popieriniai gali būti įrėminti arba naudojami kaip plakatai, o mediniai yra atspausti ant 12 mm beržo faneros ir paruošti kabinti. Medžio rievės, atspalviai, netobulumai ir šonuose matomi faneros sluoksniai žavi mėgstančius natūralias medžiagas interjere.

Tie, kam nusibodę įprasti kalendoriai, džiaugiasi atradę „Musių“ kalendorius. Jie dideli, stori ir sunkūs, atspausti ant kokybiško popieriaus. Tai nuotaikinga, originali lietuviška dovana Kalėdų proga, papuošianti tiek namus, tiek biurą. Kalendorius sumaketuotas taip, kad vėliau visus jame esančius paveikslus būtų galima ir įsirėminti.

„Musių“ darbai keliauja ne tik į įvairiausius Lietuvos kampelius, bet ir į užsienį. Gerda kuria paveikslus ir su angliškais užrašais. Kai kurie jų analogiški lietuviškiems. Menininkei kilo mintis, kad tokia paveikslų pora labai tinka mišrioms šeimoms. „Jei šeimoje kalbama dviem kalbomis, galima pakabinti du paveikslus, kad visi suprastų ir niekas nebūtų nuskriaustas. Kas dabar nuginčys, kad „Musės“ tvirtina šeimas ir tautų draugystę?“ – šypsosi kūrėja.

Gerda pabrėžia, kad „Musės“ gimė ne dėl tikslo turėti verslą, o dėl to, kad nekurti tiesiog nebegalėjo. Todėl prisipažįsta nė nesitikėjusi, kad jos idėja sulauks tokio susidomėjimo, palaikymo. „Labai norėčiau išlaikyti tą ne visai rimto verslo lengvumą ir netapti fabriku, gaminančiu tik dėl skaičiaus. Tačiau kartu, žinoma, noriu tobulėti, augti. Ar toks derinys įmanomas, dar nežinau“, – apie ateities viziją atvirauja menininkė.

Daugiau kūrėjos darbų – www.muses.lt

Vaivos Abromaitytės nuotraukos