“Keliautojų medalionas” juvelyrikos dirbiniai karantino metu įgijo ypatingą vertę: vieniems – tai prisiminimai apie pamiltus kelionių kraštus, kitiems – savos šalies ir artimųjų ilgesys, esant apribotam judėjimui.
“Lietuvos kūrėjai” portale šiandien svečiuojasi juvelyrė, Keliautojų medalionas prekių ženklo autorė Irina Račiūnienė, kurianti papuošalus su įvairių šalių žemėlapio simbolika. Ši kūrybinė kelionė prasidėjo 2014 m., Irinai dar tik studijuojant juvelyriką.
“Gera draugė, gyvenanti Anglijoje, paprašė pagaminti jai apvalų papuošalą su Lietuvos žemėlapiu. Tai buvo pirmasis mano sukurtas medalionas iš melchioro. Kitas užsakymas buvo toks pats papuošalas, tik jau su Anglijos žemėlapiu. Kadangi draugė dirbo tarptautinėje korporacijoje, iš lūpų į lūpas ėmė sklisti žinia apie mano darbus ir vis ateidavo naujų užsakymų. Atsakingiausias darbas buvo Afrikos ir Nigerijo žemėlapiai iš aukso. Atlikdama užsakymą iš brangiųjų metalų jaučiau didelę atsakomybę ir pasididžiavimą savimi.” – apie pirmuosius bandymus pasakoja kūrėja.
Kadangi pirmas užsakymas buvo darytas draugei emigrantei, sugalvoti medaliono pavadinimą juvelyrei nebuvo sunku. Pirmasis medalionas buvo skirtas išvykusiam žmogui, pasiilgusiam savo mylimos gimtinės. Irina sako tikinti, kad anksčiau ar vėliau daugelis išvykusių sugrįš į savo mylimą kraštą, taigi visus klajoklius vadina keliautojais –
taip atsirado ir pavadinimas „Keliautojų medalionas“.
Augant “Keliautojų medalionas” prekių ženklui, vis dažniau Lietuvos žemėlapiu pradėjo puoštis ir lietuviai – ilgai gyvenę užsienyje bei sugrįžę, vis dar kuriantys gyvenimą svetur ar tiesiog branginantys gimtą šalį. “Mano vyras juokauja, kad savo darbais garsinu Lietuvą. Nors gal teisingiau būtų sakyti, kad skatinu didžiuotis savo kilme, išdrįsti puoštis ir priminti sau, kur esame gimę ar kurioje jaučiame palikę dalį širdies.” – apie brandžią medalionų idėją kalba Irina.
“Mane labai džiugina tai, kad jau ne vienas medalionų savininkas buvo priverstas atsakyti į klausimą- ką simbolizuoja šis papuošalas. Taip mūsų tautiečiai įpareigojami paaiškinti pašnekovui apie Lietuvą.”
Šis papuošalas surado kelią į lietuvių širdis. Tai leido kūrybiškai moteriai praplėsti asortimentą ir pasiūlyti ne tik medalionus – apyrankes, bet ir pakabukus, auskarus, sąsagas. Atsirado bendradarbiavimo projektų su kitais kūrėjais, gimė linijos vaikams. “Jau tiek mano rankose gimė mažų Lietuvėlių, kad net užmerktomis akimis galiu nupiešti, o gal ir išpjauti (nors dar nebandžiau) Lietuvos žemėlapį.” – savo patirtį pažymi I. Račiūnienė.
Juvelyrė tęsia: “Mane labai džiugina tai, kad jau ne vienas medalionų savininkas buvo priverstas atsakyti į klausimą- ką simbolizuoja šis papuošalas. Taip mūsų tautiečiai įpareigojami paaiškinti pašnekovui apie Lietuvą.”
Šie papuošalai labai paplito tarp keliautojų, kurie išvykę jaučia ilgesį savo šaliai ir nori šį jausmą nešiotis arčiau širdies. Šis medalionas primena apie gimtąjį kraštą. Kai matai Lietuvą ar kitą šalį ant savo rankos – širdyje pajunti šilumą ir džiaugsmą, užplūsta sentimentai. Esu gimusi Rusijoje ir nors labai myliu Lietuvą, tačiau man patinka medaliono pagalba vis prisiminti savo šaknis.
“Aš pati kartais gyvai susitinku su užsakovais ir pasitaikė atvejų, kai merginos verkia atsiimdamos savo papuošalus, o kartu su jomis ir aš nubraukiu ašarą. Šie tikri sukylantys jausmai – yra pats didžiausias mano darbo įvertinimas. „
Šiuo metu kaip niekada anksčiau žmonės užsako medalionus išvykusiems ir negalintiems sugrįžti artimiesiems – tai lyg linkėjimas, kad jie greitai bus namuose, apkabins artimuosius. Autorė pasakoja, kad neretai šiuos papuošalus perka sau ir išsiveža lyg žemės lopinėlį į svetimą šalį.
“Aš pati kartais gyvai susitinku su užsakovais ir pasitaikė atvejų, kai merginos verkia atsiimdamos savo papuošalus, o kartu su jomis ir aš nubraukiu ašarą. Šie tikri sukylantys jausmai – yra pats didžiausias mano darbo įvertinimas. „Keliautojų Medalionas“ yra tarsi tarpininkas, kuris dovanoja laimę, šilumą, kuria santykius.” – apie įkvėpimą kalba Irina.
Pabaigai autorė sako svajojanti, kad kuo greičiau pasibaigtų ši situacija ir visi galėtumėm keliauti, atrasti ir pamilti naujus kraštus, aplankyti išvykusius giminaičius arba juos apkabinti parvykusius į namus. Kūryba man reikalinga kaip oras, tikiuosi, kad mano juvelyrika bus reikalinga ir dar ilgai galėsiu džiaugtis ir džiuginti kitus.” – prasmingu palinkėjimu sau baigiame pokalbį.
Susipažinkite:
Facebook: Keliautoju medalionas
Instagram: Keliautojų medalionas