Papuošalų kūryba juvelyrei Šarūnei Vaitkutei – stebuklingas procesas, kuris jau septynioliktus metus juvelyrinę kelionę tęsiančią kūrėją kaskart nukelia į savo susikurtą kūrybos pasaulį. Pastarojo rezultatai džiugina kiekvieną, o tai – didžiausias įvertinimas savo širdį ir nebylią poeziją į papuošus sudedančiai auksarankei kūrėjai. Taigi, šiandien apie papuošalų gimimą bei kūrybinį polėkį kalbame su Šarūne.
Gyventi skęstant savo kūrybos pasaulyje

Šarūnės teigimu, jos juvelyrinių darbų kelionė jau tęsiasi net 17 metų, tačiau istorijos ištakos glūdi dar ankstesniame laikotarpyje.

„Prieš 26 metus, kada dailės mokykloje kūriau didžiulius miniatiūriško smulkumo emalio paveikslus, man atėjo netikėta mintis. Supratau, kad norėčiau gyvenime taip jaustis visada. Juk gyvenu ir paskęstu savo susikurtame kūrybos pasaulyje, o jau vėliau ir kūriniai, ir aš – ateiname į sociumą. Šis kūrybinio proceso laikas ramybėje, pasitikėjime, ieškojime, eksperimentavime, susikoncentravime ir kartu visiškoje laisvėje jausti – man yra šventas.“ – pasakoja Šarūnė.

„Mano kūrybinis kelias ir jame vyraujanti stilistika galėtų būti apibūdinama, kaip tėkmė, bangavimas, potvyniai ir atoslūgiai…“

„Mano kūrybinis kelias ir jame vyraujanti stilistika galėtų būti apibūdinama, kaip tėkmė, bangavimas, potvyniai ir atoslūgiai, kai imuosi naujų eksperimentų ir kai esu visiškoje harmonijoje jau su išieškotomis bei man svarbiomis kūrybinėmis išraiškomis.“ – apie kūrybos užkulisius pasakoja kūrėja.

Šarūnės teigimu, svarbiausia jos vertybė yra gyventi taip, kaip jaučia ir kartu kurti tai, kuo gyvena. Tokioje paralelėje prieš daugiau nei du dešimtmečius atsiradęs polėkis sieti gyvenimą su kūryba, visas procesas – nuo idėjos gimimo iki jau sukurto papuošalo – kūrėjai beprotiškai svarbus.

Klientų pasitikėjimas, atnešantis harmoningą rezultatą

„Mano klientai vertina jausmingą, į vertybes nukreiptą kūrybą, tad, galbūt dėl to renkasi bendrauti, užsakyti ar išsirinkti jau sukurtą juvelyrikos darbą jausdami šią energiją. Kiekvieną kartą dėkoju klientams už pasitikėjimą, o visatai – už dovaną gyventi visiškoje kūrybinėje laisvėje.“ – pasakoja juvelyrė.

Moters teigimu, klientai dažnai pasitiki Šarūnės skoniu ir gebėjimu išjausti papuošalą, todėl neretai tenka išgirsti prašymą jį sukurti taip, kaip norisi Šarūnei.

„Kartais piešiu eskizus, tačiau dažnai klientams primenu, kad tikslaus galutinio rezultato nežinau net aš pati, nes kūrybiniame procese man svarbiau yra harmoningas rezultatas. Tačiau net ir kurdama vestuvinius žiedus esu girdėjusi prašymą juos realizuoti taip, kaip jaučiu pati. Man – tai patvirtinimas, kad einu tuo keliu, kuris tikrai mano.“ – teigia juvelyrinių dirbinių kūrėja.

Renkantis papuošalą – svarbu pajusti

„Vienas svarbiausių dalykų renkantis papuošalą sau ar dovanų – pajauta. Niekada besimatuojančiai moteriai nekomentuoju savo nuomonės, kol ji pati neišjaučia arba nepaprašo. Tinkantis papuošalas – viena, tačiau visai kas kita, kai moteris su konkrečiu papuošalu jaučiasi puikiai – ji nušvinta, net fiziškai išsitiesia labiau, ima šypsotis akimis.“ – pasakoja moteris.

„Į kiekvieną savo papuošalą sudedu savo širdį. Taigi, dažnai akcentuoju išliekamąją vertę, kurią sudaro ne tik ilgaamžės medžiagos, kokybė, bet ir gaunama emocinė vertė.“

„Į kiekvieną savo papuošalą sudedu savo širdį. Taigi, dažnai akcentuoju išliekamąją vertę, kurią sudaro ne tik ilgaamžės medžiagos, kokybė, bet ir gaunama emocinė vertė.“ – priduria Šarūnė.

Juvelyriniai dirbiniai įprasmina meilę sau, traukia romantiką ir liudija gyvenimo magiją

„Kartą dvi klientės išeidamos sako – žinote, visą savaitę turėjome įmonės auditą ir tik baigusios sakome viena kitai – važiuojame pas Šarūnę atšvęsti. Moterys labai dažnai apdovanoja save. Džiaugiuosi šiuo vis labiau populiarėjančiu įpročiu. Moterys papuošalais įprasmina svarbius įvykius ir dažnai tai būna vidiniai atradimai, sugrįžimas į save ir pažadas sau – mylėti save.“ – teigia Šarūnė.

Vis dėlto pas Šarūnę dažnai užsuka ir vyrai, kurie spinduliuoja romantika.

„Man tiesiog gera, kai ateidami rinkti sužadėtuvių žiedo, ar kito papuošalo, vyrai apie savo moteris kalba su ypatinga meile, atidumu, detalėmis. Net jei neprisimena, kokios spalvos jos akys, jie vis tiek pažeria nuoširdžių apibūdinimų, ką jos mėgsta, ar kokios jos yra. Kartą vaikinas atsinešė net jos batelį, dėžutę ir kelis kitus svarbius daiktus, kad tik aš labiau įsijausčiau kurdama sužadėtuvių žiedą.“ – nutikimais dalijasi juvelyrė.

Šarūnė neslepia, kad jos juvelyrinėje kelionėje atsiranda ir daug magijos. Jos papuošalai dažnai liudija svarbiausius žmonių gyvenimo momentus: „Mano draugė norėjo įsigyti „Širdį– Angelo sparnus“. Tačiau paraginau ją palaukti, kad į jos gyvenimą šis papuošalas atkeliautų kitu keliu – kaip meilės dovana. Ji papuošalo nepirko, bet po pusmečio jos mylimasis atėjo įsigyti būtent tos „Širdies – Angelo sparnų“. Jau po metų aš jiems jau kūriau vestuvinius žiedus. Taip pat kita mano draugė svajojo apie panašų papuošalą su safyru. Ji laukėsi vaikelio. Neilgai trukus jos vyras įsigijo šį papuošalą. O vieną dieną aš gaunu žinutę – šiandien gavau dvi dovanas ir dvi foto – vienoje ką tik gimęs kūdikis, o kitoje – ką tik pagimdžiusi draugė su išsvajotu pakabuku. Panašių istorijų, susijusi su mano papuošalais, turiu tikrai dar ne vieną.“

„Kai tampu šeimų meilės liudytoja – tiesiog neapsakomas jausmas.“ – apie itin svarbų emocinį aspektą kalba kūrėja.

Gyvenimo simbolis – širdis

Šarūnės teigimu, širdies simbolis jai ne tik kaip kūrėjai, bet ir kaip asmenybei, artimas jau seniai tiek savo prasme, tiek forma, tiek paprastumu, tiek talpumu. Širdis ekstremaliose kūrėjos kelionėse yra tapusi kelrodžiu ženklu, išvedančiu iš gyvenimo trapumą primenančių situacijų. Apie tai kūrėja prieš kelerius metus net buvo sukūrusi ekspoziciją „Širdis“. Tai buvo Šarūnės fotografijų ir juvelyrikos paroda apie vieną svarbiausių gyvenimo vertybių – ištikimybę sau.

Dažnas juvelyrės papuošalus mėgstantis žmogus gali pastebėti, kad kūryboje šis širdies motyvas – itin dažnas, tačiau ne be reikalo.

„Daugelis širdyse dėl atkartojimo ir supaprastinimo, įžvelgia banalumą, bet aš tikiu, kad tikrosios dalykų vertės tai nekeičia.“

„Daugelis širdyse dėl atkartojimo ir supaprastinimo, įžvelgia banalumą, bet aš tikiu, kad tikrosios dalykų vertės tai nekeičia. Širdis nuo seniausių laikų turėjo ir turi savo vietą tiek religijoje, tiek mene, tiek dvasinių vertybių simbolikoje, tiek kasdienybėje. Man šis simbolis – artimas, nes mane lydi visur. Pavyzdžiui, kai Patagonijoje viena pasiklydau kalnuose, tuomet siautė uraganinis vėjas. Su dvidešimtkilogramine kuprine jis mane iškėlė į orą ir bloškė ant žemės, gulėjau veidu prisiplojusi, šlapia, pervargusi. Tuomet aš balsu kalbėjau, kaip aš noriu gyventi. Prašiau Dievo ženklo, kad viskas bus gerai ir tą ženklą gavau. Tai buvo kelių metrų diametro širdies formos akmuo priešais esančiame kalno šlaite. Tuomet patikėjau, kad viskas bus gerai. Ir visa širdimi pajutau, kad širdis yra tas mano ženklas, rodantis, kad einu ten, kur turiu eiti.“ – istorija pasidalina juvelyrė.

Dėl gyvenimiškų patirčių ir kūrybinio polėkio, Šarūnė atvira – „Širdis – Angelo sparnai“ jai visada bus ta papuošalų linija, kurią ji visada turės šalia savo kūrybinių ieškojimų.

„Aš matau istorijas, kaip moterys keičiasi ir kaip įprasmina meilę sau šiuo simboliu. Kaip tėčiai dovanoja dukroms, kaip vyrai dovanoja mylimosioms. Taigi, daviau sau pažadą, kad jei žmonėms jos reikalingos, jei tai atneš pasauliui daugiau šviesos – nuo kiekvienos savo „Širdies-Angelo Sparnų“ 10% pelno aš skiriu geriems darbams. Laikausi šio žodžio sau, nors paprastai daug apie tai nekalbu.“ – jautrią iniciatyvą pristato kūrėja.

Gintaras – svarbus kūrybos elementas

„Itin mėgstu auksą ir gintarą. Su gintaro atgimimu susijusi ir man, kaip menininkės kelionė. Buvau viena iš tų pirmųjų, dalyvavusių gintaro parodose, kai keitėsi visa gintaro situacija, kai reabilitavome jį po masinės produkcijos gajų rėmų.“ – pasakoja Šarūnė.

Kūrėja neslepia, kad nemažai jos gintaro kūrinių jau spėjo tapti istorijos dalimi įvairių šalių muziejų kolekcijose. Nacionalinis Lietuvos Muziejus pernai į savo kolekciją įsigijo dvi Šarūnės gintaro sages.

„Dalį savo širdžių kuriu iš gintaro. Man – tai magiškas mūsų šalies brangakmenis, milijonus metų kaupiantis savo energiją, o šiose širdelėse jis yra sąlytyje su kūnu, tad ir nešioti jas labai jauku.“ – teigia juvelyrė.

Šarūnė savo Instagram paskyroje taip pat nemažai kalba apie gintarą, jo kokybę, natūralumą: „Šia tema dažnai manipuliuojama, kalbama iš verslo, bet ne iš pagarbos šiai medžiagai perspektyvos. Jaučiu pareigą teikti žmonėms informaciją, dalintis žiniomis ir faktais, kurie padėtų apsispręsti renkantis papuošalą.“

Kūrėjos įkvėpimas – gamtoje ir sąmoningumo praktikose

Nuo pamario krašto kilusi kūrėja neslepia – jai artimos kelionės gamtoje, nes ji – įkvėpimo šaltinis, padedantis pailsėti, prisipildyti kūrybinių jėgų. Šalia gamtos Šarūnė puoselėja ir daugiau kitų kasdienių praktikų, skatinančių eiti sąmoningumo keliu: „Neįsivaizduoju savo ryto be mankštos, meditacijos, rašymo praktikų. Rašymas – viena mano aistrų. Gal dėl to dažnai savo įrašus socialiniuose tinkluose papildau savo žodiniais išjautimais.“

„Kasdien sau linkiu pasitikėjimo gyvenimu ir savo širdies balsu. Stengiuosi gyventi taip, kad mano mintys, žodžiai, veiksmai ir jausmai būtų išvien.“ – pokalbį baigdama priduria Šarūnė.

Daugiau kūrėjos darbų galite pamatyti internetiniame puslapyje: https://sarunevaitkute.com

Facebook: https://www.facebook.com/Sarune-Vaitkute-Jewellery-887447147951854
Instagram: https://www.instagram.com/sarune_vaitkute/