Šiandien susitinkame pokalbiui su išskirtinių darbų kūrėja, žavia moterimi – Jolita Grabiene, „Jolita Silk“ prekių ženklo autore. Tapyba ant šilko it likimo dovana prieš keturiolika metų atkeliavo į šios Lietuvos kūrėjos gyvenimą ir nuo pirmos akimirkos tapo neatskiriama jos kasdienybės dalimi. Vis tik, pripažinti sau, jog tai verta tapti daugiau nei hobiu prireikė net dešimtmečio. Šiandien autorė džiaugiasi didėjančiu „Jolita Silk“ žinomumu, naujai atidaryta elektronine parduotuve, unikaliomis aksesuarų kolekcijomis ir pasakoja savo kelionės istoriją.
Nuo chemijos mokytojos rolės iki tapybos ant šilko edukacijų suaugusiems
Pažinties istorija su Jolita Grabiene prasideda nuo kūrybinio kelio ištakų. Jaunatviškumu alsuojanti moteris sako: „Tapyti pradėjau pakankamai vėlai, dirbdama „Valdorfo“ mokykloje chemijos mokytoja. Būtent savo darbovietėje ir išbandžiau šį užsiėmimą, kuris įtraukė nuo pirmos akimirkos.
Jau kitą dieną nusipirkau visas reikalingas priemones, rėmus, šilką ir pradėjau piešti savo malonumui. Tuomet nebuvo minčių apie verslą, pajamas iš kūrybos, tiesiog troškau kuo daugiau laiko praleisti, laikydama rankose teptuką.“
Vis tik, kūrybiškai moteriai vien tik proceso malonumo nepakako ir ji pradėjo ieškoti žinių internete, mokytojų, mentorių, kurie galėtų atskleisti kuo daugiau šio amato subtilybių, gudrybių. „Nuolat norėjosi tobulėti, todėl pildėsi žinių bagažas, kurį praturtino ir pačios bandymai, atradimai.“ – pasakoja Jolita.
Praėjus keletui metų J. Grabienė gavo pasiūlymą vesti edukacijas suaugusiųjų mokymo centre, čia pradėjo dėstyti tapybos ant šilko kursus. „Buvo malonu, kad norinčiųjų dalyvauti edukacijose buvo labai daug, tai skatino dar sparčiau tobulėti ir ieškoti naujų tapymo būdų, kuriais galėčiau pasidalinti su kitais.“ – apie aplinkos palaikymą pasakoja pašnekovė.
Pirmieji aksesuarų pardavimai – priemonėms įsigyti
„Jolita Silk“ išskirtinių, rankomis tapyto šilko aksesuarų ir rūbų kūrėja šiandien gali pasidžiaugti, jog jos darbai vis dažniau vertinami kokybės, vienetinių gaminių ieškančių pirkėjų tarpe. Visai neseniai naujai atvertoje el. parduotuvėje jolitasilk.lt liejasi spalvos, dailiai pristatomi vienetiniai tapyti šilko šaliai, šilkinės skarelės, movos, iš tapytų audinių sukurti rūbai, o labiausiai dėmesį prikausto ir amą užgniaužia tapytų šilko aksesuarų kolekcija „Lietuva iš paukščio skrydžio“.
Vis tik, Jolita sako, kad taip buvo ne visada. Nors moteris pastebi, kad pradėjusi vesti tapybos edukacijas, dažnai sulaukdavo pagyrimų, tačiau savo darbus dažniausiai išdovanodavo arba parduodavo už savikainą, kad galėtų įsigyti dažų ir šilko naujiems darbams. „Tik po veiklos dešimtmečio pamažu ėmiau pati džiaugtis, jog mano tapyti šilko aksesuarai darosi vis kokybiškesni, tad pradėjau labiau tikėti jų verte perkančiam žmogui.“ – kalba autorė.
“Jolita Silk” gimimas, praėjus dešimtmečiui nuo veiklos pradžios
Nuo edukacijų suaugusiems prasidėjusi veiklos plėtra autorės noro kurti, tapyti ne tik kad neužpildė, bet tas troškimas su kiekviena diena tik vis labiau augo. „Po truputėlį ėmė trukdyti biudžetinis darbas, jaučiausi nebe savo vietoje, kol galiausiai 2019 m. nusprendžiau palikti mokyklą ir pradėti savarankišką veiklą. Tada ir buvo įkurta „Jolita Silk“ studija.“ – prekių ženklo pradžią pažymi kūrėja.
„Man labai svarbus grožis ir pats kūrybos procesas. O rezultatas – tai pasekmė.“
Paklausta, ar šiandien ši veikla taip pat džiugina, kas joje svarbiausia, moteris atsako: „Man labai svarbus grožis ir pats kūrybos procesas. O rezultatas – tai pasekmė.“
Išskirtinės skarėlės su peizažais iš paukščio skrydžio ir akmenų grožio įkvėpti darbai
Ne paslaptis, kad mūsų portalas „Lietuvos kūrėjai“ nuolat stebi kūrėjų rinkos tendencijas ir pastebi unikalias, iki tol niekur nematytas idėjas. Spaudos technologiją naudojančių aksesuarų srityje galima surasti pačių išradingiausių piešinių, bet „Jolita Silk“ rankomis ant šilko tapyti peizažai, jų tikslumas, gyvybingumas – tiesiog nepakartojama, aukšto meistriškumo reikalaujanti idėja.
„Taip gimė ne tik Lietuvos vaizdų skarelės. Šie darbai paliečia žmonių sielos stygas, jų akys ima blizgėti. Jie širdimi supranta, kad tai kažkas nepaprasto.“
„Mintis tapyti kraštovaizdį gimė atostogaujant Kuršių nerijoje. Tas gamtos grožio pajautimo jausmas buvo toks didelis, kad norėjosi jį išlieti ant šilko. Taip gimė pirma skarelė “Pušynai”. O Mariaus Jovaišos albumas “Nergėta Lietuva” pagimdė mintį tapyti kraštovaizdį iš paukščio skrydžio.
Vėliau į rankas pakliuvo danų kalba išleistas albumas, kur buvo įvairių pasaulio vietų gamtos vaizdai iš didelio aukščio. Taip gimė ne tik Lietuvos vaizdų skarelės. Šie darbai paliečia žmonių sielos stygas, jų akys ima blizgėti. Jie širdimi supranta, kad tai kažkas nepaprasto.“ – išskirtinę, neregėtą idėją apibūdina Jolita.
Baigdama pokalbį autorinių tapytų skarelių, šalikų, šilko movų rūbų kūrėja priduria, kad jos kūryboje atsiskleidžia tik tai, kas pačiai kūrėjai įdomu ir estetiškai priimtina. Kūryba – tai jos pasaulio matymo kampas, o ne prisitaikymas prie užduoties, laiko, mados tendencijų.
„Man labai artima tema – akmenys. Tikrai žinau, jog tai tema, kuri mane taip pat išskiria kaip tapytoją, autorę. Akmens grožis taip įkvepia, jame glūdi tiek grožio, kad esu nupiešusi daug skarelių gintarų, agatų, turkio, rodonito, malachito, fluorito, lazurito, jaspio, lauko akmenų tematika.“ – savo įkvėpimo ištakas atskleidžia autorė, „Jolita Silk“ įkūrėja.
Kviečiame susipažinti su autorės kūryba: https://jolitasilk.lt/