„Senųjų bitininkystės tradicijų ir dalijimosi, dovanojimo, švenčių dekoro dermė“ – taip lakoniškai būtų galima apibūdinti  Romo ir Jolitos Smaidrių šeimos įkurto bityno idėją, prasidėjusią nuo močiutės dovanoto žemės ploto. Skambus ir net kiek romantiškas pavadinimas „Avilio istorijos“ savyje talpina nuoširdžias istorijas, tikrumą ir svarbiausia – kokybišką, ekologišką medų. Ši istorija apie jaunos miestiečių šeimos svajonę vystyti ekologinį bityną, apie pasikeitusį gyvenimą ir išskirtinį dėmesį medaus kokybei.
Nuo perspektyvios profesinės karjeros į nuosavą ūkį

Dar visai neseniai,  Romas ir Jolita Smaidriai net nebūtų pasvajoję apie nuosavo verslo idėją, o tuo labiau apie bityno įkūrimą. Baigusi mokyklą, Jolita daugiau nei 10 metų praleido Vilniuje, studijavo, siekė korporatyvinės karjeros viename prabangiausių, 5+ žvaigždučių, viešbučių Lietuvoje, vėliau – pažangiausioje valstybės įstaigoje „Versli Lietuva“. Nepaisant puikių rezultatų profesinėje veikloje ir sėkmės didmiestyje, noras būti gamtos apsuptyje nedingo. Jolitos močiutės sprendimas padovanoti jai žemės sklypą Dieveniškių regioniniame parke,

Šalčininkų rajone tapo postūmiu pradėti dirbti sau. Jauna moteris vaikystėje kaime leisdavo daug laiko, todėl sentimentai šiai vietai buvo labai stiprūs, o įgytos profesinės žinios žadino motyvaciją veikti ir kurti gerovę regione. Taip prieš 5 metus prasidėjo Smaidrių kuriamo bityno istorija, kuriame vyras su žmona tapo lygiaverčiais partneriais: Romas jau turėjo žinių apie bites, o Jolita – tam idealiai tinkantį žemės sklypą. Statybos inžinierius Romas Smaidrys iki pažinties su Jolita buvo bandęs bitininkauti, laikė kelias bičių šeimas. Sentimentalu, tačiau net vienas pirmųjų poros pasimatymų įvyko bityne. Bičių gyvenimas tapo bendru poros domėjimosi objektu ir jie nusprendė drauge kurti šeimos bityną „Avilio istorijos“.

Esame vertinantys savo kilmę ir paveldą gamintojai. Didžiuojamės, kad dirbame gilią istoriją turinčioje industrijoje, tačiau į bitininkystę žvelgiame kitu kampu.

Tradicijų ir pažangos dermė bitininkystėje arba medus – geriausia dovana

Smaidriai sako: „Vadovaujamės filosofija, kad kokybiškas medus – geriausia dovana visoms progoms. Kažkam atrodytų paprastas medus mūsų bityne tampa pasakojimu apie tradicijas, skonius, kvapus ir dovanas. Čia gimsta nepakartojamos Kalėdų dekoro pasakos, kvepiančios gaivia liepų ir gėlių vasara bei lengva korių gama. Mūsų asortimente viskas, ką galima sukurti iš medaus ir bičių produktų – išskirtiniai dovanų artimiesiems, žvakės Advento vainikui, šventinėms kompozicijoms ir stilingi medumi kvepiantys vaško žaisliukų eglutei.“

J. Smaidrienė apie šiuolaiškišką medaus pritaikymą bei medaus kaip dovanos idėją pasakoja užtikrintai : “Esame vertinantys savo kilmę ir paveldą gamintojai. Didžiuojamės, kad dirbame gilią istoriją turinčioje industrijoje, tačiau į bitininkystę žvelgiame kitu kampu. Pati daugiau laiko skiriu rinkodaros ir produktų vystymo strategijoms nei technologinei bitininkystės daliai. Bitininkavimo technika ir įranga yra pakankamai stabilios ir nekintančios. O štai rinkodaros strategijos, klientų aptarnavimo standartai kinta daug greičiau. Turint tinkamą technologinę įrangą nesudėtinga išlaikyti žemą medaus savikainą, daug sudėtingiau yra kurti istoriją ir pridėtinę vertę klientui, išlaikyti lojalių klientų dėmesį ir pasiūlyti jiems naujovių.“ Bitininkė pasakoja, kad per metus sukuria nuo 3 iki 10 naujų produktų, o jų spalvų ir dekoro variacijų kiekvienai individualiai šventei jau nebesuskaičiuoja.

Jaunai ūkininkų šeimai labai svarbus atviras dialogas su klientu bei standartų laužymas. Bitynas įsikūręs Dzūkijos smėlynuose, kur nuostabūs spygliuočiai miškai, bet žemės ūkiui vietovės nepalankios. Todėl atsižvelgiant į gamtines sąlygos, šiame krašte labai paplitę grikiai. Grikių derlius bityne visada būna didelis, tačiau ši medaus rūšis, nepaisant mineralų ir antioksidantų gausos, yra mažiau populiari. Jolita entuziastinga ir atvira: „Šiemet išsikėlėme užduotį daugiau pasakoti savo klientams grikių medų, atskleisti jo naudingąsias savybes. Rudenį jį siūlėme ragauti maišytą su miško bruknėmis. Žemės ūkio ministerijos organizuojamoje „Gero maisto šventėje“ testavome, kaip žmonės vertina šį derinį. Sulaukėme teigiamų atsiliepimų, tačiau nustebino tai, kad daugelis nebuvo ragavę bruknių su medumi. Viena 70+ metų senjorė pirmą kartą per gyvenimą paragavo šio ypatingo skanėsto ir stebėjosi, kaip nugyveno ilgus metus jo anksčiau neišmėginusi.“ Ši situacija „Avilio istorijos“ įkūrėjams tik dar kartą patvirtino, kad niekas nėra savaime suprantama ir kad iš pirmo žvilgsnio paprasti dalykai, dažnai tampa ypatingi.

Artėjant žiemos šventėms „Avilio istorijos“ grikių medų itin rekomenduoja naudoti šeimos proginiams kepiniams, meduoliams, keksams.  Šių metų Kalėdos greičiausiai bus mažiau pompastiškos, tačiau kupinos šeimos artumo, buvimo drauge. Tai pats gražiausias metas atsipalaiduoti ir ruošti saldžias kalėdines dovanas tiems, kuriuos galbūt apkabinsite tik per atstumą. Jos tikros ir jaukios – kaip geriausi vaikystės prisiminimai. Jolita ir čia pasitelkė kūrybiškumą ir kiekvienoje medaus pakuotėje paslėpė po išbandytą receptą, kurį medaus mėgėjai galės išbandyti ir nustebinti savo šeimos narius. „Juk tereikia šiek tiek vaikiškos žaismės ir visi galime tapti kūrėjais“ – šypsosi ekologinio bitininkystės ūkio bendraįkūrėja.

Ekologiškas bitynas – nuoseklaus darbo įvertinimas

Oficiali bityno istorijos pradžia, pirmoji registracija įvyko 2015 m. rugsėjo 4 d., per Jolitos gimtadienį. Visos Smaidrių bitės laikomos Šalčininkų rajone. Mažai apgyvendintas rajonas, be intensyvios pramonės ar žemės ūkio idealiai tiko ekologiško bityno vystymui ir ši svajonė tapo pirmųjų darbo metų tikslu. 2017 m. ūkiui oficialiai suteiktas ekologinio bityno statusas. Jolita Smaidrienė sako: „Tai laikau dideliu pasiekimu ir mūsų šeimos pastangų įvertinimu, nes ekologinių bitynų Lietuvoje vos 30 (palyginimui Latvijoje virš 800). Vertinant objektyviai, pagal ekologinės gamybos reikalavimus veikiančių bitynų dar mažiau, nes keli atskiri bitynai yra registruoti skirtingų asmenų vardais, nors visos bitės laikomos toje pačioje gyvenvietėje. Ekologiškų bitynų skaičius šalyje auga labai lėtai ir nuo 2017 metų rinka pasipildė tik 7 naujais, reikalavimus atitikusiais ūkiais.

Ekologiškas medus – tai kur kas daugiau nei lozungas

Jolita atvirauja, kad kalbant apie medų sąvokos „ekologiškas“, „sveikas“, „natūralus“, „kaimiškas“ vis dar painiojamos. Ekologiškas medus – tai pagal Europos Sąjungos ir Lietuvos ekologinę gamybą reglamentuojančius teisės aktus pagamintas produktas. Norint gauti ekologinės gamybos sertifikatą, reikia atitikti reikalavimus nuo lauko iki galutinio vartotojo stalo. Visą gamybos procesą prižiūri trečioji šalis – sertifikavimo įstaiga VšĮ „Ekoagros“. Tai reiškia, kad tikrinama visa gamybos ir tiekimo grandinė: bičių ganyklos, gamybos technologija, fasavimas, ženklinimas ir pardavimas.

Itin aukštus kokybinius ir vertybinius reikalavimus sau keliantys ūkininkai, griežtai laikosi ekologiško medaus sertifikavimo procedūrų ir dažnai nuliūsta, kai mato rinkoje nepagrįstai šiuo ženklu žymimus gaminius. Procedūra yra kartojama kasmet, tad vieną kartą gautas pažymėjimas dar nereiškia, kad praėjus kuriam laikui gaminys yra toks pats geras ir yra užtikrinami visi keliami reikalavimai, laboratoriniai tyrimai, nepriklausomas vertinimas.

Jolita dažnai bendraudama su klientais juos edukuoja, kada gamintojui suteikiama teisė žymėti produkciją specialiais atpažinties ženklais ir kaip įsitikinti, kad vartotojai perka aukštesnės kokybės ekologišką produktą.  Išlaikyti ekologinį bityną ir užtikrinti pačio medaus ekologiško reikalavimų laikymąsi nėra lengva, nes ši sritis turi griežtas taisykles, kontrolę ir atsekamumą pvz, visos avilyje bičių šeimai atliktos operacijos dokumentuojamos, įrašai turi būti saugomi. Sertifikavimo įstaigai teikiama informacija apie gautos produkcijos kiekius, taip pat žymimas produktų pardavimas. Tokiu būdu kontroliuojama, kad produktai nebūtų klastojami, slepiamas jų pagamintas kiekis.

Kuo skiriasi ekologiška gamyba ir kaip atskirti ekologišką medų iš pakuotės?

Ekologiniame bityne ir gamyboje:

  • bičių ganyklos turi atitikti reikalavimus 3 km spinduliu apie bityną
  • apsaugos zona nuo taršos šaltinių (magistraliniai keliai, chemizuoti laukai)
  • taikomi aukšti gyvūnų gerovės reikalavimai
  • draudžiamos GMO kultūros ir ingredientai
  • nenaudojami sintetiniai maisto priedai (saldikliai, dažikliai, skonio ir kvapo stiprikliai, konservantai ir kt.)
  • produktai neužteršti sunkiasiais metalais, pesticidų likučiais, nitratų pertekliumi.
  • medus išsaugo visus mineralus, nes nėra kaitinamas, kad atrodytų „šviežias“, nesusikristalizavęs
  • bitės auginamos tik mediniuose aviliuose
  • produktai fasuojami tik į stiklo tarą, nėra sąlyčio su plastiku
  • kontrolė ir laboratoriniai tyrimai nuo žaliavos iki pateikimo vartotojui

Vartotojai ekologišką produktą gali atpažinti iš specialaus pakuotės ženklinimo: žalio stačiakampio su baltu lapu viduryje, sudaryto iš žvaigždžių. Visos ekologiškų produktų etiketės ir pakuotės yra suderinamos su sertifikavimo įstaiga prieš jas pagaminant. Tai dar viena teisės aktų reikalavimų atitikties procedūra ir vartotojų apsaugos priemonė. Visi Lietuvoje pagaminti ekologiški produktai papildomai taip pat žymimi ir nacionaliniu ekologinės gamybos ženklu.

Jolita Smaidrienė vartotojams pataria „Jei kyla abejonių ar produktas tikrai ekologiškas, ši informacija nėra aiški iš produkto pakuotės – galite visada pasitikrinti viešame registre internete. Paklauskite gamintojo, koks jo sertifikato numeris ir taps aišku ar jis užsiima ekologine gamyba. Sertifikavimo įstaigos „Ekoagros“ interneto svetainėje viešai prienami duomenys apie išduotus sertifikatus, jie pateikiami pilna apimtimi, kur surašytas konkretus sertifikuotų produktų sąrašas.“ Pagrindinis skirtumas tarp kaime išaugintų, natūralių ir ekologiškų produktų yra tas, kad natūralių produktų gamyba nėra tikrinama ir produktai specialiai neženklinami.

Facebook: Avilio istorijos