Maistingą ir pasakiškai gardų gyvą medų kopinėjantys bitininkai Erika ir Svajūnas Kilkai – tikras kuriančios šeimos pavyzdys. Sekdami savo širdimi, jiedu gyvenime pasirinkę rinkti medų ir įkurti prekinį ženklą „Gyvas medus“, jau ne vienerius metus sėkmingai lepina pirkėjus unikaliais produktais bei sulaukia išskirtinio dėmesio. Visa tai kūrėjų porai suteikia progą ne tik mėgautis gyvenimu bei kūryba kaime, tačiau kartu atveria vartus ir į platųjį pasaulį. Tad artėjant didžiosioms metų šventėms ir kartu – tikram „Gyvas medus“ darbymečiui – kalbiname Eriką bei Svajūną.
Šventiniu laikotarpiu laiko atsipūsti – mažiau

Kaip ir kasmet, gausus susidomėjimas „Gyvu medumi“ piką pasiekia prieš pat Šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Nors bitininkai pasiruošimą šiam laikotarpiui pradeda dar pavasarį, būtent prieš pat didžiąsias metų šventes jiedu kartu vieningai atremia užsakymų anšlagą. Erika ir Svajūnas kruopščiai rūpinasi, kad kiekvienas užsakymas, pagamintas su meile, iškeliautų pas pirkėjus bei paliktų neišdildomą įspūdį.

„Šis laikotarpis mums, kaip ir bitutėms per medunešį. Galima sakyti, kad gyvename Kalėdų senelio dirbtuvėse ištisą parą ir taip iki pat sausio mėnesio. Na, o tada keliam sparnus į platųjį pasaulį – „nusinulinti“. Gyvename tarp vandenynų ir plataus pasaulio, tyliame kaime, bičių ir gamtos apsuptyje, savo svajonėse ir maloniame gyvenimo sūkuryje“, – sako bitininkai.

Medaus rinkiniai tiesiog spindi natūralumu, nes į rinkinį įeina ne tik pačių kopinėtas medus, bet ir augalai – nuo pavasario sodinamos įvairios vaistažolės ir gėlės, kurios rudeniop džiovinamos ir vėliau pridedamos į rinkinius, kaip puošmena.

Anot kūrėjų, kadangi jų darbymetis – šventinis laikotarpis – netrunka pastebėti, jog pirkėjai daugiausiai domisi kalėdiniais medaus rinkiniais. Jie tiesiog spindi natūralumu, nes į rinkinį įeina ne tik pačių kopinėtas medus, bet ir augalai – nuo pavasario sodinamos įvairios vaistažolės ir gėlės, kurios rudeniop džiovinamos ir vėliau pridedamos į rinkinius, kaip puošmena.

„Šios mūsų sukurtos, gyvų augalų ir samanų pataluose sudėtos dovanos – muša rekordus. Net pakuotės, kurios yra sukurtos dizainerių ir mums patiems yra labai gražios bei išskirtinės, nesulaukia tokio išskirtinio dėmesio“, – teigia pašnekovai.

Nors šiemet „Gyvas medus“ ypatingų naujienų nepristatė, tačiau itin gausų rinkinių asortimentą turinčių medaus dovanų kūrėjų pora pabrėžia, kad naujienų tikrai bus kitąmet. „Šiemet daugiau dėmesio skyrėme nematomiems bityno darbams ir jau planuojame naujienas artėjantiems metams“, – ateities planais dalinasi kūrėjai.

Neslopstantis pripažinimas ir nestereotipiškas gyvenimas kaime

Dar 2019 m. „Gyvas medus“ dizainas buvo apdovanotas bronza „NAPA Baltic 2019“ maisto kategorijoje, o „Riga Food“ parodoje prekinis ženklas buvo padabintas sidrabru. Tačiau apdovanojimai ir pripažinimas – nesibaigia.

Šiemet Varėnos miesto savivaldybė susisiekė su kūrėjų pora bei pranešė, jog „Gyvas medus“ gavo nominaciją „Už savęs atradimą kaime“. Nors tai – nėra standartinis apdovanojimas, tačiau jis tikrai glosto Erikos ir Svajūno širdį. Jiedu iš tiesų jaučiasi laimingi galėdami gyventi ir kurti kaime.

„Tai buvo tikra staigmena. Mums rodėsi, kad tokių, kaip mes – daug. Tačiau skambutis iš Varėnos miesto savivaldybės tai paneigė. Jie sakė, kad tokių kaip mes čia nėra ir tokia nominacija – pirma. Dabar pagalvojus, tikrai esame atradę save kaime. Juk kadaise buvau visiškas miesto žmogus, su pilna miesto žmogaus programa“, – patirtimi dalijasi Erika.

Pasak jos, gyvenimas kaime – vieni privalumai ir kūrėjai net būtų sunku įvardinti minusus.

„Ten, kur gyvename, vyrauja ramybė. Tai yra tai, ko ieškojome ir radome. Mieste to nerasi – visi stovi gatvių kamščiuose, įsijungę kondicionierius, o mes galime sau leisti pasinerti į ežero gelmes, mėgautis saulės spinduliais, pievų grožiu, žolelėmis, kurias vėliau naudojame arbatoms į kalėdines dovanas. Galėčiau labai daug kalbėti apie kaimo privalumus, nes čia yra daugybė galimybių norintiems gyventi ir nebijantiems darbo“, – teigia verslininkai.

Pasak jų, kaime darbų labai daug, tačiau čia vyrauja kitoks ritmas – galima daryti tiek, kiek darosi. 

Nors tai vadiname darbu, norisi šį žodį keisti į žodį „gyvenimas“, nes tai, ką mes darome, tame gyvename. Tai – mūsų sukurtas vaisius savo malonumui, savo patogumui, savo laisvei. Tai ne darbas, o džiaugsmas!

„Nors tai vadiname darbu, norisi šį žodį keisti į žodį „gyvenimas“, nes tai, ką mes darome, tame gyvename. Tai – mūsų sukurtas vaisius savo malonumui, savo patogumui, savo laisvei. Tai ne darbas, o džiaugsmas!“ – atvirauja pašnekovė.

Net ir vaikams kaime yra galimybių. Bitininkai į pirmąją klasę šiuo metu leidžia dukrytę, kurios mokykla – už 15 kilometrų. Tačiau net ir tai neapsunkina kasdienybės: „Yra kaimo autobusiukas, kuris paima ir parveža dukrytę tiesiai į kaimą. Klasėje tik 10 vaikų. Jokios konkurencijos tarp tėvų ir vaikų, o visa vaiko užklasine veikla yra pasirūpinta. kaime vaikams suteikti visi mokykliniai krepšeliai ir net muzikos instrumentai pagal poreikį, kaip pianinas, būgnai ar kt. Jie duodami namuose, kad vaikas tik turėtų norą groti.“

Atvira širdimi į partnerystę su kitais prekiniais ženklais

Erika ir Svajūnas sako, kad Dzūkijoje – gausu nuostabių gamintojų ir ūkininkų su išskirtine produkcija. Dėl šios priežasties prieš kelis metus bitininkai pradėjo bendradarbiauti su ūkininkais, gaminančiais brandintus avių, ožkų ir karvių sūrius.

„Brandintas sūris ir medus – nuostabus derinys prie šventinio stalo. Na, o gamintojų, su kuriais bendradarbiaujame, sūrių kokybė – tikrai ne prastesnė nei prancūziškų ar kitų šalių sūrių. Kai kurie jų pranoksta pastaruosius ir savo skoniais, ir apdovanojimais“, – teigia kūrėjai.

Dar šiemet „Gyvas medus“ planuoja partnerystę su vienu lietuvišku prekiniu ženklu, kuris mezga kojines. O juk kokios gi kalėdos be maistingo medaus ir šiltų kojinių?

„Mums norisi įgyvendinti labai daug. Yra nuostabių keramikų, su kuriais bandysime pasigaminti vardinį puodelį. Pastarasis keliaus į dovanas. Mes turime poreikį kuo daugiau kūrėjų įtraukti į bendrą dovaną, tačiau viskas pamažu ir viskam savas laikas. Tik miesto ritmu gyvenant atrodo, kad viskas turi būti čia ir dabar“, – sako Erika ir Svajūnas.

Kopinėjant medų – keičiasi ir atostogų įpročiai

Akyliausi „Gyvo medaus“ sekėjai žino, kad prieš aktyvųjį darbų sezoną kūrėjų šeima mėgsta paatostogauti ir atsipūsti. Tačiau Erika atvirauja, kad gyvenimą dedikavus medaus kopinėjimui, pasikeitė ir įpročiai.

„Tiesa, atostogaujame, nes dar prieš gyvenimą kaime mano pagrindinis pomėgis buvo nardymas bei išskirtinių kelionių organizavimas su narais. Tai darau jau 18 metų. Dukrytei gimus, atsitraukiau, nes gyvenimas kaime mane maitino ir plataus pasaulio man nereikėjo. Tačiau jau antrus metus vis grįžtu prie to, ką labai gerai moku ir tai planuoju prieš darbingąjį sezoną bei po jo. Tokiu būdu pasikrauname jėgų be streso darbuotis ūkyje“, – teigia pašnekovė.

Pasak kūrėjos, šiais metais ji suorganizavo net 4 keliones, iš kurių dvi bus su šeima ir didelėmis grupėmis. Kitos dvi bus Erikos asmeninės su didelėmis grupėmis. Ji sako, kad į šią veiklą įtraukė net ir Svajūną, kuris pradėjo nardyti kartu.

„Dabar laviruojame tarp bičių ir ryklių. Net ir planuojant keliones, ieškau bičių ūkių, kuriuos galėtume įtraukti į savo atostogų maršrutą. Narai mielai pasirašo šiai avantiūrai“, – sako kūrėja.

Be svajonių nebūtų gyvenimo

Erika neslepia – šie metai jai ir šeimai buvo ramūs. Pasak jos – didžiausią dėmesį norėjosi skirti šeimai ir ūkiui, todėl teko atsisakyti kai kurių parodų. Taigi, šiemet didžiausi laimėjimai įvyko šeimoje. Tačiau nepaisant to, kokie geri metai buvo, kūrėjų pora kupina svajonių ir ambicijų ateičiai.

„Svajonių turime labai daug. Kadangi jau šešti metai, kaip nusprendėme pakeisti gyvenimą, viskas dėliojasi į savo vietas. Siejame savo ateitį čia, kaime, su „Gyvu medumi“. Turime labai gražią gamtą, ežerą su pakrante. Tačiau šiuo metu gyvenam statybose ir planuose 2023/2024 metais į dienos šviesą paleisti edukacinį (švietimo) projektą. Tam statome namelį, kuriame vyks įvairios edukacinės veiklos – laiko praleidimas su bičių ir žolelių produktais. tai – apiterapijos namelis“, – planais dalijasi kūrėjai.

Pasak Erikos, kūrėjų poros planuose – ir išskirtinė apgyvendinimo galimybė ant ežero kranto žmonėms, ieškantiems ramybės su visa unikalia programa. Taip pat Erika ir Svajūnas svajoja apie mažą parduotuvėlę su jų ir kaimo produkcija.

„Ši mintis mano. Man patinka organizuoti, kurti, bendrauti. Kadangi nesiruošiu iš kaimo nė žengti kojos, noriu, kad viskas vyktų čia – ir namai, ir darbas, ir hobis“, – sako Erika.

Kūrėja taip pat planuoja baigti apiterapijos mokslus, kad galėtų plačiau ir aiškiau pasakoti žmonėms apie bičių produktų naudą bei gaminti apiterapijos produktus.

Tačiau tikriausiai iš visų esamų Erikos ir Svajūno svajonių yra ši – pasistatyti šiaudų ir molio namą visai šeimai. 

„Tai – didžiausia mūsų svajonė, nes iki šiol gyvename ūkinėse patalpose, 15 kvadratų kambarėlyje. Manome, kad esame pakankamai „nusinulinę“ ir nuleidę kartelę, kad turėtume šią prabangą“, – neįprasta svajone dalinasi bitininkai.

Gyvas medus“ produktus galite įsigyti: https://www.gyvasmedus.lt/lt/kaledines-medaus-dovanos/

Sekite kūrėjus ir socialiniuose tinkluose:

Facebook: https://www.facebook.com/gyvasmedus

Instagram: https://www.instagram.com/gyvasmedus/