Kūrybiškumas, lydintis nuo pat mažens – tikra dovana. Todėl jį svarbu ne tik puoselėti, bet ir įdarbinti. Sėkmingai kūrybiškumo keliu nužingsniavo Giedrė Venckė, mezginių prekių ženklo „Giedrė Venckė knits“ įkūrėja. Moteris virbalus ir mezgimo siūlus į rankas pirmą kartą paėmė dar vaikystėje. Tą akimirką, kaip teigia pati, ji ne tik išsigelbėjo nuo vadinamojo „neturiu kuo rengtis“ sindromo, bet kartu atvėrė unikalią galimybę išskirtiniais ir jaukiais rankų darbo mezginiais puošti kitus. Tad apie kūrybines gijas, verslumą, megztus gaminius bei ateities svajas šiandien kalbame su naująją mezginių kolekciją „Pixel“ pristačiusia Giedre.
Taisyklių nevaržomas kūrybiškumas

Giedrė, paklausta, kada jos gyvenime atsirado kūryba, teigia kad ši jos gyvenime buvo visada.

„Vaikystėje kurdavau istorijas ir rūbus lėlėms, paauglystėje – mezginius iš siūlų likučių ir jaukius namus iš nieko. O buvo ir toks gyvenimo tarpas, kai organizuodavau renginius, t.y. rašydavau jiems scenarijus. Man tai labai patiko. Rūbus kūriau visada. Mezgiau ir siuvau sau, vaikams, vyrui, sesėms, draugams“, – teigia kūrėja.

„Giedre Venckė knits“ įkūrėja Giedrė Venckė

Pasak jos, mezginiuose kūryba visada „liejosi laisvai“: „Megzdama niekada nesilaikydavau ir nežiūrėdavau jokių schemų ar brėžinių – tiesiog galvoje susikurdavau idėjas ir jas įgyvendindavau. Po to, kūrybiškumas ir nepataisomas perfekcionizmas lėmė ir tai, kad moteris baigė siuvėjos – technologės specialybę, vėliau mokėsi ir rūbų konstravimo. Šis aspektas tapo svarbiu pagrindu, kuriant kokybiškų rūbų, rankų darbo mezginių prekių ženklą.

Prekinio ženklo kūrimas – sunkus, bet malonus darbas

Nors daugeliui atrodo, kad turėti savo mezginių prekių ženklą yra tik sėkmės lydima veikla, visiems taip manantiems Giedrė atsako: „Tenka pripažinti – iki stabilaus, nuolatinių klientų mylimo prekių ženklo yra sunkus ir ilgas kelias. Tačiau visada daug dirbau ir tebedirbu, esu smulkmeniška, tad natūralu, kad klientai grįžta, o tuo aš beprotiškai džiaugiuosi. Net šiandien pamenu pirmąją moterį, kuri užsisakė liemenę, o po kelių mėnesių grįžo užsisakyti megztuko. Tai buvo Norvegijoje, prieš penkerius metus, kai apie jokį verslą nė negalvojau. Tuo metu tai buvo tik hobis. Tačiau, kai lojalių rankų darbo mezginių klientų ėmė daugėti, teko apgalvoti, kaip ir kokiu būdu papasakoti apie savo darbus, kaip mezginiui suteikti sielą“, – apie prekių ženklo gimimo idėją pasakoja Giedrė.

„Buvau lyg ir pradėjusi ieškoti pseudonimų, tačiau suvokiau, kad prekių ženklo kūrimas ir registravimas savo vardu – didelė atsakomybė, nes neturiu kuo prisidengti. Esu visiškai „nuoga“, atvirame santykyje su savo klientais ir taip jau dveji metai. Tačiau su branda to „nuogumo“ nebijau, kaip ir klysti ar ieškoti, nes aš tik žmogus.

Kūrėjos teigimu, sukurti prekių ženklą su savo vardu (Giedrė Venckė knits) paskatino siekis užmegzti betarpišką dialogą su savo klientu. „Buvau lyg ir pradėjusi ieškoti pseudonimų, tačiau suvokiau, kad prekių ženklo kūrimas ir registravimas savo vardu – didelė atsakomybė, nes neturiu kuo prisidengti. Esu visiškai „nuoga“, atvirame santykyje su savo klientais ir taip jau dveji metai. Tačiau su branda to „nuogumo“ nebijau, kaip ir klysti ar ieškoti, nes aš tik žmogus. Šie atradimai kūrybiniame kelyje išlaisvino neribotai kūrybai, savęs ieškojimams, o laimime visi – ir aš, kaip kūrėja, ir mano klientai, kurie mėgaujasi mano rankų darbo mezginių – atradimų rezultatais“.

Svarbiausia – patenkinti klientai

Giedrė teigia kiek anksčiau mezgusi tik pagal užsakymą, vienetinius gaminius, tačiau šiandien jos prekių ženklo internetinėje parduotuvėje galima rasti nemažai standartizuotų gaminių. Paklausta, kas tam turėjo įtakos, Giedrė atvira – jai itin svarbus jos mezginius nešiojančių ir įsigyjančių klientų pasitenkinimas.

„Visada stengiuosi padaryti darbus kuo geriau, sukurti autorinį, vienetinį gaminį. Tai lėmė, kad vienu metu klientėms individualių užsakymų tekdavo laukti eilėje ir pusmetį, o aš ėmiau bijoti kažką nuvilti. Man tai kėlė siaubą ir nuolatinį stresą – juk rankos tik dvi!
Kiek vėliau pastebėjau, kad panašių mezginių užsakymai kartojasi. Taigi, per daugybę bandymų, netgi atsiklaususi ne vienos klientės nuomonės, atrinkau tai, kas visiems labiausiai patinka ir nusprendžiau sukurti riboto leidimo standartinius gaminius bei pasitelkti į pagalbą daugiau rankų. Tai labiausiai džiugina tas moteris, kurios nori gaminio „čia ir dabar“, o apsipirkimas el. parduotuvėje – greitesnis bei patogesnis, nereikalaujantis derinimo, figūros matavimų ir pan. O ir aš labiau kūrybos žmogus, tad natūralu, kad taip turėsiu laiko naujų darbų kūrybai“, – teigia naują kolekciją „Pixel“ prieš kelias dienas pristačiusi kūrėja.

„Giedrė Venckė knits“ mezginių gerbėjų ratas auga – per kelis prekinio ženklo gyvavimo metus spėjo papuošti ne tik lietuvius. Giedrės mezginiai „gyvena“ ir Norvegijoje, Vokietijoje bei Jungtinėje Karalystėje.

„Viena lietuviškos vilnos skraistė iškeliavo ir į Australiją. Tačiau dažnai gaudama užsakymus dovanoms, ne visada žinau, kur iškeliauja mano mezginiai. Šalių, kur nukeliauja mano darbai gali būti ir daugiau“, – teigia kūrėja.

Kūrybos vaisiai saldžiausi, kai į ją veda širdis, pilna įkvėpimo

„Man įdomiausi sukurti modeliai tie, kuriuos jau kuriant prasideda jų istorijos arba tie, kuriuos jau nusibraižei, apsirašei, bet vos paėmus į rankas siūlų kamuolėlį, mintyse nusipiešia visai kitas vaizdas. Tada meti planus į šoną ir suki ten, kur veda širdis. Tada supranti, kad geriau ir būti negalėjo“, – kūrybiniu procesu dalinasi Giedrė.

Kad tokio nuoširdaus įkvėpimo ir atsidavimo netrūktų, kaip pati teigia, jai labai padeda gamta.

„Žinoma, dar vienas mano didžiulis įkvėpimas – žmonės. Man patinka juos stebėti ir mintyse aprengti kitaip“

„Dažniausiai įkvėpimo semiuosi gamtoje, nors būna dienų, kai norisi trumpam pabėgti į didmiestį, kur daug šviesų ir šurmulio. Po to vėl norisi daug gamtos ir ramumos. Žinoma, dar vienas mano didžiulis įkvėpimas – žmonės. Man patinka juos stebėti ir mintyse aprengti kitaip“, – pasakoja kūrėja.

Kūrybiniai polėkiai ir tvarumas

„Keistai nuskambės, bet niekada gyvenime nežinojau, ko noriu. Tačiau visada tvirtai žinojau, ko nenoriu ir ko mano gyvenime nebus. Taip ir su mano rankų darbo mezginiais. Niekad nekuriu plano. Žinau tik tiek, kad man svarbu, kad mano kurtas drabužis neatsidurtų atliekų konteineryje. Tad šiuo metu nenustoju degti noru sukurti kuo labiau universalų, visiems sezonams tinkantį, unisex ilgaamžį mezginį. Tokį, kurį norėtųsi perleisti ir kitoms kartoms, iš rankų į rankas.

„Man atrodo, kad visos aplinkos apsaugos problemos prasideda nuo to, kad jau pasirinkimo momente mes suklystame. Tada mūsų spintose nugula daiktai, kurie ne tik neatlieka funkcijos (nes jų nenešiojame arba užsidedame vos kartą), bet ir nesukuria mums jokios emocijos. Jeigu man pavyks numegzti tokius rūbus, kuriuos norisi dėvėti nepertraukiamai, bet drauge pagarbiai saugant, tinkamai prižiūrint, kad jie tarnautų kuo ilgiau – mano misija išsipildys.“ – ateities svajonėmis, baigdama pokalbį, pasidalina Giedrė.

Apžiūrėti ir įsigyti Giedrės Venckės kuriamus jaukius, rankų darbo mezginius galite:

Internetiniame puslapyje – https://giedrevencke.com
Facebook – https://www.facebook.com/GiedreVenckeknits
Instagram – https://www.instagram.com/giedrevenckeknits/
Pinterest – https://www.pinterest.com/GiedreVenckeknits/_created/