Iš Rokiškio kilęs, tačiau uostamiestyje daug metų kūrybines mūzas kartu su Baltijos jūros bangomis gaudantis tapytojas Danas Andriulionis – mūsų laikmečio unikalus talentas – individualistas. Jo tapybos kūriniais, kuriuose dominuoja abstrakčios formos, puošiasi tiek įvairių galerijų, tiek meno kolekcionierių visame pasaulyje sienos. Visai neseniai Danas Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekoje pristatė savo jubiliejinę tapybos parodą, kurioje su susirinkusiais paminėjo savo septyniasdešimtmetį bei savo, kaip tapytojo, penkiasdešimtmetį, ir pademonstravo per gyvenimą sukauptą unikalių vaizdinių asorti. Taigi, šia šventiška proga, kalbamės su menininku apie jo kūrybos kelią.
Nuo pirmųjų žaidimų spalvomis iki užgimusios aistros tapybai

Dano kelias iki aistros tapybai nebuvo vingiuotas – dar mokykloje kūrėjas mėgo eksperimentuoti, ieškoti kūrybinės veiklos.

„Mokykloje mėgdavau pasislėpęs pažaisti su spalvomis, prisimenu kažką kopijavau ant didelio formato lapo. Vėliau stojau į architektūrą. Įstojau, tačiau vis vien perstojau į Vilniaus dailės akademiją, nes mane labiau domino kūrybinė veikla, ne inžinerinė. Studijų metu pradėjau daugiau galvoti apie savo kryptį. Kuomet tapyba tapo aistra – atsirado ir kūrybos užuomazgos“, – pasakoja pašnekovas.

Dano Andriulionio paveikslai puikiai dera įvairiuose interjeruose – galima įsigyti tiek vienetinius tapybos darbus, tiek printus
Kūrybos pokyčiai laike

Tapytojas atviras – simbolis išliko jo kūrinių pamatu, tačiau tapybos technikos keitėsi.

„Pradžioje buvo aliejinė tapyba ant mažo formato drobės, įvairūs atkartojimai, bandymai su tušu. Vėliau prasidėjo parodos, atradau daug technologinių dalykų: guašą, akrilą su klijais. Gal būčiau likęs prie to, bet labai sunku buvo darbus įrėminti. Kuo didesnis darbas, tuo sunkesnis“, – kūrybos užkulisiais dalinasi Danas.

„Vieną kartą vežėme parodą į Vilnių, tai net mašinos lingės įlinko nuo stiklo svorio. Humoras, bet taip buvo“, – šmaikštaudamas priduria tapytojas.

Vienos atrastos tapymo technikos, kūrėjo teigimu, išliko, o kitos – ne ir tai – natūralu. Danas pamini tapybą ant kartono. Taip buvo nutapytas pirmasis lietuviškas burinis laivas „Budys“. Jis tapo unikaliu simboliu buriuotojams ir laivybos istorijos mylėtojams. Kūrėjo teigimu, su šiuo tapybos kūriniu, dabar galima įsigyti kuprinę ir rankinę.

„Paveikslai tapomi apie mėnesį, nes kol nenudžiūvo vienas sluoksnis, nėra dedamas sekantis. Kartais pasitelkiama tam tikrų burtų: į dažus įmaišoma pelenų, Baltijos pajūrio smėlio. Taip gimsta autorinė tapyba“, – pasakoja Danas.

„Paveikslai alla prima technika visai kitokie, kitaip tapomi, bet tai ir smagu. Man tiesiog patinka eksperimentuoti ir viskas. Taip pat tapybos darbams būdingas daugiasluoksniškumas. Paveikslai tapomi apie mėnesį, nes kol nenudžiūvo vienas sluoksnis, nėra dedamas sekantis. Kartais pasitelkiama tam tikrų burtų: į dažus įmaišoma pelenų, Baltijos pajūrio smėlio. Taip gimsta autorinė tapyba.“, – pasakoja Danas.

Šių kūrybinių ieškojimų gausi ir neseniai atverta jubiliejinė Dano paroda Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekoje.

„Tikrąja ta žodžio prasme – tai retrospektyvinė paroda. Norėjosi parodyti kūrybos įvairovę, ieškojimų kelią, kiekvienas tapybos etapas savaip įdomus“, – parodos idėja dalinasi menininkas.

Meno ir gatvės mados sinergija

Danas, kaip profesionalus menininkas, ne tik puošia sienas paveikslais, tačiau juos perkelia ir ant drabužių bei aksesuarų. Ši idėja, pasak jo, gimė žmonai Dovilei.

„Norisi, kad menas puoštų žmonės ir „vaikščiotų“ gatvėse.“

„Dovilė ilgai galvojo, kaip didelius paveikslus, kurie kabo muziejuose, galerijose ar net kolekcionierių namuose padaryti prieinamus menui neabejingiems žmonėms. Štai ir rezultatas. Per meną galima šnekėtis su visuomene. Mes ir norime tokią šviečiamąją žinutę siųsti, kad žmonės sužinotų apie Lietuvos istoriją, kosminius reiškinius, baltų simbolius, įrėminti praeities ženklus dabartyje. Norisi, kad menas puoštų žmones ir „vaikščiotų“ gatvėse“, – teigia kūrėjas.

„Mums smagu, kai žmonės džiaugiasi įsigydami mūsų kuriamus dalykus. Džiugu, kai juos apima netikėtumo jausmas užėjus į dirbtuves, norime tuo dalintis. Jaučiame, kad žmonėms reikia tikrų dalykų: tirpikliais kvepiančių meno gimimo erdvių, rankų darbo aksesuarų, net pokalbio su kūrėju… Kartais marketingas toli nuo tokių dalykų, bet mes stengiamės“, – mintimi pasidalina kūrėjas.

Danas atviras, vizualųjį meną galima perkelti praktiškai ant bet kokio paviršiaus, todėl neatmetama galimybė plėsti asortimentą, tačiau kūrėjui svarbiausia idėja ir ekologiškumas.

„Pasaulyje, kai kas daro rankines iš grybienos arba perdirbtų apelsinų žievelių. Kol kas tokios technologijos yra mums neprieinamos ir per brangios, bet tikimės, kad tai pasikeis.“, – teigia Danas.

Kūrėjo svajonės ateičiai

Tapytojas baigdamas pokalbį apie svajones daug nekalbėjo. Pasak jo, svajonės šiuo metu labai paprastos: „Svarbiausia, kad būtume sveiki ir laimingi, kad mūsų mažiems vaikams visko užtektų, na, ir kad pirkėjai atrastų. Bekuriant ir nuoširdžiai dirbant, svajonės mėgsta išsipildyti, ypač, kai jos spalvotos.“

Profesionalaus tapytojo Dano Andriulionio kūrinius galite rasti internetiniame puslapyje: https://danasandriulionis.lt

Facebook: https://www.facebook.com/Danas-Andriulionis-painting-343700132991777/